hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aile Bakanı: 369 çocuğu ailesine teslim ettik

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bin 362 refakatsiz çocuğun 369'unun kimliklerinin tespit edildiğini ve ailelerine teslim edildiğini açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Yanık Etlik Şehir Hastanesine giderek depremzede çocukları ziyaret etti. Bakan Yanık ziyaret sonrasında yaptığı açıklamalarda, “Sistemimize kayıtlı bin 362 deprem sebebiyle zarar görmüş ve refakatsiz çocuk var. Bu çocuklarımızdan 369’unun aileleri tespit edilerek teslim edildiler. Hastanede takip edilen çocuk sayımız 792. Kuruluşlarımıza aldığımız çocuk sayısı ise 201. Bu çocuklarımızdan bin 71’inin kimliklerini tespit ettik. 291 çocuğumuzun kimliklerini henüz tespit edemedik. Öncelikli olarak deprem bölgesinde gerek sağlık kuruluşlarında tedavi altına alının gerekse bizim kuruluşlarımıza aldığımız çocuklara alakalı ilk hassasiyetimiz sağlık hizmetleri sonrasında ise bakım ve gözetimi. Aileleri veya yakınları varsa çocuklarımızı hemen aileleri ile buluşturuyoruz. Değil ise kurumlarımızda bakım ve gözetimini yapmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

  Çok yoğun bir koruyucu aile olma isteği olduğunu ifade eden Yanık, “Koruyucu ailelik ve evlat edinme isteği şu anda çok yoğun. Koruyucu ailelik sistemi bizim önerdiğimiz bir mekanizma ancak çocukların eğer kimlikleri belli değilse kimlik tespiti yapmak ve ailelerini bulmak. Bu iki işlem yapılmadan çocukları evlat edindirmek mümkün değil. Çocuklarımızı dönemsel olarak evlat edindirme çalışmamız yok. Vatandaşlar ihtiyaç olabileceğini düşünüp bu tarz başvurularda bulunuyorlar ancak bizim bakanlık olarak tüm çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak gücümüz var. Ne kadar iyi niyetli olursa olsun koruyucu aile uygunluğu denetimi süreçlerini geçirmeden bu talepleri kabul etmemiz mümkün değil” şeklinde konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow