hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Refakatsiz kayıp çocukların durumu ne? Aile Bakanı Derya Yanık'tan CNN TÜRK canlı yayınında açıklamalar

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, CNN TÜRK Muhabiri Melike Görür'ün hem yürütülen çalışmalar hem de depremzede çocuklar hakkında merak edilen sorularını yanıtladı. Bakan Yanık, "Bizim sistemimize giren sayı 1911, bunlardan şükürler olsun 1543'ünü ailelerine teslim etmişiz. 273 çocuğumuz hastanede. 1911 çocuktan 1830'unun kimliğini tespit etmişiz, kimliği tespit edilmeyen 81 çocuğumuz var" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İşte Bakan Yanık'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

  DEPREMZEDELER İÇİN HANGİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR?

  Öncelikle milletimize tekrar başsağlığı diliyorum. Çok ağır bir sürecin içinden geçiyoruz. Bu ağır şartları bir an evvel değiştirebilmek için gerekli çalışmaları yapıyoruz.

  Kahramanmaraş'ımızda 977 sosyal yardımlaşma vakfı gönüllüsü arkadaşlarımız var. 126 araçla 15 depomuzdan ayni yardımlarımızı Maraş'ta 59 sosyal marketimize dağıtıyoruz. Hali hazırda 5 ama önümüzdeki günlerde 10 gezici marketimiz var. Ulaşamayan vatandaşlarımıza mobil sosyal marketlerimizle ulaştıracağız. Kahramanmaraş 4 binin üzerinde TIR ayni yardım geldi.

  Refakatsiz kayıp çocukların durumu ne Aile Bakanı Derya Yanıktan CNN TÜRK canlı yayınında açıklamalar

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DEPREMDE KAYIPLARLA İLGİLİ DURUM NE?

  Yakınlarından ulaşamadıkları çocuk ya da yetişkin varsa kamu kuruluşlarına müracaat etsinler. Bizim Aile Bakanlığımız olarak sitemize ihbar kaydı bırakabilirler. Öbür yandan sağlık kuruluşlarına gittiklerinde ortak sisteme aktaracaklar. 

  Bizim sistemimize giren sayı 1911, çok şükür 1543'ünü ailelerine teslim etmişiz. 273 çocuğumuz hastanede. 1830'unun kimliğini tespit etmişiz, kimliği tespit edilmeyen 81 çocuğumuz var. Kayıp çocuk varsa sisteme girmeleri ve bize ihbar etmeleri çok önemli.

  Refakatsiz kayıp çocukların durumu ne Aile Bakanı Derya Yanıktan CNN TÜRK canlı yayınında açıklamalar

  MUKADDES ERVA NEREDE?

  Biz bu bilgilerin hepsini ihbar kabul ediyoruz. Erva'yla ilgili bilgileri ihbar kabul edip sistemimize dahil ettik. Kimliği tespit edilemeyen çocuklarımızdan bazıları hastanede tedavi görüyor, yoğun bakımda, bilinçleri kapalı olan çocuklar var. Kimliklerini ifade etme imkanı olmadığı için bilinçlerinin açılma sürecini bekliyoruz. Erva'yla ilgili de gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bir sağlık kuruluşuna girdiyse, ki kayıtlardan öyle görünüyor, muhakkak şekilde tespiti yapılacaktır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "ÇOCUKLARI 3. ŞAHSA TESLİM ETMEDİK"

  Bunlar çok yanlış ve kasıtlı dezenformasyonlar. Depremzede çocuklarımız ya da deprem bölgesinde kuruluş bakımında olup da diğer bölgelere tedbiren tahliye etmek zorunda olduğumuz çocukların hiçbirini, bir tekini bile bakın 3. şahıslara vermedik. Ailesine teslim ettiğimiz ya da ailesinin işaret ettiği resmi olarak izin verdiği kişiler var. Bunun dışında herhangi bir üçüncü şahsa dernek, vakıf vs. çocuk teslimi diye bir şey söz konusu değil.

  Depremzede olup da refakatsiz olan ailesinin yakınının bakım ve gözetim yapamayacağı çocukları biz doğrudan doğruya kuruluşlarımıza alıyoruz. Bunun dışında herhangi bir yere teslimi söz konusu değil.

  Ama kendileri birtakım organizasyon yapıp üçüncü şahıslara çocuk teslim ettiğini söyleyen arkadaşlar var, bunlarla ilgili gerekli cezai yasal işlemleri de başlatacağız.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow