hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık: "Kimliği bilinmeyen 82 çocuğumuz var"

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Hatay'da ziyaret ettiği depremzede çocuklarla Psikososyal Destek Çocuk Oyun Alanı'nda boyama yapıp, oyun hamuru oynadı. Bakan Yanık çocuklarla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çocuklarla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Yanık, şunları söyledi:

  "Depremle beraber bir de depremzede çocuklarımız gerçeği var. Onların da bakım ve gözetimi için ilk günden itibaren hızlıca sistemimizi oluşturduk ve gerekli desteği onlara sağlıyoruz

  Gayet tabi depremzede çocuklarımız arasında en önemli başlık en ihtimam gösterilmesi gereken başlık refakatsiz çocuk. Refakatsiz çocuklar, ebeveyni ya da yakın akrabaları bakım ve gözetimini yapacak bir yetişkinin olmadığı çocuklar. Dolayısıyla çocuklarımızın yanında ebeveyni veya bakım-gözetimini yapacak yoksa onlara sahip çıkması gereken devlettir. Biz de bunu ilk günden itibaren çok titizlikle yerine getiriyoruz.

  YANIK: HASTANEDE TAKİBİ YAPILAN 230 ÇOCUĞUMUZ VAR

  Halihazırda sistemimize kayıtlı refakatsiz çocuk sayısı bin 912. Bu çocuklarımızdan bin 582’sini ailelerine kavuşturmuşuz. Hastanede takibi yapılan 230 çocuğumuz var. Bizim bakanlığımızın kuruluşlarına aldığımız 100 çocuğumuz var. Bu bin 912 çocuktan bin 832’sinin kimliği belirlenmiş. Kimliği bilinmeyen çocuklarımızdan bir kısmı hastanelerde kendini ifade edebilecek yaşta olmasına rağmen bilinci kapalı biçimde hastanelerde halihazırda tedavisi devam eden, bir kısmı da maalesef kendini ifade edemeyecek küçük yaşlarda, 0-1, 0-2 yaş grubundaki çocuklarımız.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dolayısıyla diğer kimliklendirme imkanlarıyla bu çocuklarımızın da kimliklerini tespit ederek ailelerine bilgilerini ulaştırmaya çalışıyoruz. Bunların dışında hastanelerde ya da defni gerçekleşmiş ve sonrasında da DNA eşleşmesiyle tespit ettiğimiz 234 çocuğumuzun da vefat ettiği bilgisini temin ettik ve bunu da aileleriyle paylaşmış olduk. Dolayısıyla çocuklarımızla alakalı her türlü dezenformasyona rağmen, her türlü kara propagandaya rağmen onların bakım ve gözetimini, onların her türlü imkana kavuşabilmeleri için dikkatle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

  Öncelikle güvenliklerinin sağlanması, kimlik tespitlerinin yapılması, ailelerine ulaştırılması, tedavilerinin tamamlanması noktasında ve daha sonrasında da eğer yakınlarından bakım ve gözetim yükümlülüğünü sağlayacak yetişkin yoksa devlet bakımına alınması noktasında elimizden gelen her türlü çalışmayı yaptık yapıyoruz ve yapacağız."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow