Ajan cinayetinde köstebek izi

Video: Ajan cinayetinde köstebek izi

14 Kasım'da İranlı eski ajan Mesut Mevlevi, arkadaşıyla yürüdüğü esnada İstanbul'da silahlı saldırıya uğramış, o saldırıda hayatını kaybetmişti. Cinayet ile ilgili kritik bir bilgiye ulaşıldı. Detayları CNN TÜRK Muhabiri Sema Akbulut ve kameraman Onur Özel aktardı.

İranlı ajan Mesut Mevlevi, her şeyden habersiz arkadaşıyla yürüdüğü sırada saldırıya uğradı. Mevlevi o saldırıda hayatını kaybetti. Yanındaki arkadaşı ise yaralandı.


Yıllardır İstanbul'da yaşayan İran hükümetine muhalif eski ajan Mesut Mevlevi'ye saldırı anları çevredeki güvenlik kameralarına yansıdı. Saldırgan tetiği 11 kere bastı. Hatta o saldırıda Mevlevi'nin önünden geçtiği taksi durağı da mermilerin hedefi oldu.


Sokak ortasında öldürülen Mesut Mevlevi, YouTube'dan açtığı kanaldan İran Yargısı İstihbarat Bakanlığı ile Devrim Muhafızları istihbarat biriminin karıştığı iddia edilen yolsuzluklara ilişkin bilgi ve belgeler paylaşıyordu.


Mevlevi neden Türkiye'deydi? "Cinayeti kim azmettirdi?" sorusuna cevap aramak için polis, aylarca cinayeti titizlikle araştırdı.


İstanbul Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'nin üstün çalışmalarıyla tespit edilen çok kritik bir bilgiye ulaşıldı. İranlı ajanın öldürülmesinde azmettirici Naci Şerif Zindaşti, suikast için Mevlevi'nin yanına köstebek yerleştirdi. Üstelik o köstebek, olayda yanında yürüyen kişi arkadaşıydı. Yani Mesut Mevlevi aylarca arkadaşı ile yürüdüğünü zannederken yanındaki kişi onun eceliydi.


Köstebek saldırı sırasında Mesut Mevlevi'nin yanında yürüyen ve arkadaşı olduğu belirlenen Ali Esfanjani. İnfaz eylemi bu köstebekle irtibatlı tetikçi tarafından gerçekleştirildi. Esfanjani olaydan sonra suç mahallini uzaktan uzun süre gözetledi. Cinayetin tetikçisi Abdulvahap Koçak ve Zindaşti ile olay öncesinde irtibat kurdu. Esfanjani'nin olay öncesi Türkiye'ye çok sayıda giriş-çıkış kaydı olduğu da ortaya çıktı.


Cinayet büro amirliği, cinayetten sonra Zindaşti'nin köstebeğinin yasa dışı yollardan ülkeyi terk ettiğini belirledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS