AK Parti'de seçenekler masada: Seçim Barajı konusunda çalışma var mı? | Video

Video: AK Parti'de seçenekler masada: Seçim Barajı konusunda çalışma var mı? | Video

AK Parti de uzun süredir devam eden bir çalışma var. Siyasi Partiler Kanunu ve seçim kanunları ile ilgili çalışmanın detaylarını CNN TÜRK Ankara Muhabiri Kıvanç El aktardı.

Kıvanç El'in aktardığı bilgiler şu şekilde:

Geçtiğimiz günlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir açıklama yaptı. Aslında bu açıklamanın ardından konu tekrar gündeme geldi. Ne dedi? Devlet Bahçeli dar bölge ve daraltılmış bölge seçim sistemlerine karşı çıktı. Bunun Türkiye için uygun olmayacağını söyledi. Aynı zamanda ülke seçim barajının da makul bir düzeye indirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Peki AK Parti bu önerilere nasıl bakıyor? Aslında AK Parti'de somutlaşmış, bitmiş bir çalışma şu anda yok. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında bir komisyon çalışmalarını sürdürüyor. Çeşitli alternatif ve simülasyonlar var. Mesela nedir o alternatifler? Seçim barajının tamamen ortadan kaldırılması, yüzde 3 e düşürülmesi, 7 ye düşürülmesi veya mevcut yüzde 10 olarak devam etmesi gibi. İttifaklar kurulduğu zaman yeni seçim barajlarının uygulanabileceğine yönelik çeşitli alternatifler AK Parti'deki çalışma da yer alıyor.

Dar bölge sistemi parlamentodaki vekil sayısı kadar bölgeye bölünmesini düzenliyor. Yani 600 milletvekili varsa 600 bölgeye ayrılması. Ama tabi bunların hepsi bitmiş bir çalışma değil. Ak Parti'nin tüm bu çalışmaları simülasyonlar halinde, alternatif modeller olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gidecek önce bu dosya MYK toplantısında ele alınacak ve ardından MHP ile görüşmeler başlayacak. MHP'nin kapısı çalınacak diyebiliriz. Bu formüllerin hayata geçip geçmeyeceği de, nasıl bir model uygulanacağı da yine AK Parti VE MHP'nin bir araya geleceği toplantılarda belli olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS