hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Akar'dan operasyon stratejileri eleştirilerine cevap: "Terörü kaynağında yok etmeye mecburuz"

  Meclis Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar, son günlerde Mehmetçiğin sınır ötesinde düzenlediği operasyonlara ilişkin askeri stratejiyle ilgili bazı eleştirilere cevap verdi. Akar, "hudutlarımızı korumak bakımından terörü kaynağında yok etme mecburiyetindeyiz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sınır ötesinde düzenlenen harekatlara ilişkin uygulanan askeri metotlarla ilgili bazı eleştirileri cevapladı. Terörün kaynağında yok etme stratejisinin önemini vurguladı.

  Meclis Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar, AK Parti'nin aday tanıtım toplantısında CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın sorularını cevapladı. Akar, Mehmetçiğin üs bölgelerindeki emniyet tedbirlerinin yetersiz olduğu ve bölgede hava şartlarına uygun olarak bulunmadığı söylemlerini eleştirdi.

  Akardan operasyon stratejileri eleştirilerine cevap: Terörü kaynağında yok etmeye mecburuz

  Akar, “O eski bitti, şimdi bu yeni yöntemle, yeni anlayışla, yeni stratejiyle, burada biz hudutlarımızı korumak bakımından, milletimizi korumak bakımından teröristlere karşı onları kaynağında yok etmek mecburiyetindeyiz. Egemenliğimizi ve bağımsızlığımızı savunmak için Çanakkale’yi yaptık, milli mücadeleyi yaptık. Karda, kışta, kıyamette, Sarıkamış’ı yaptık. Yani dolayısıyla şimdi biz; kar vardı şunu yapmayalım, kış vardı şunu yapmayalım. Böyle bir şey olabilir mi?” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Akar, bazı söylemlerde ise terör örgütü ile muhalefetin söylem birliğinde olduğunu savundu. “Şimdi Kandil soruyor, “burada askerin ne işi var?” Muhalefete geliyoruz, “Mehmetçiğin orada ne işi var?” Dolayısıyla burada ciddi bir söylem birliği var. Gözden kaçmaması lazım.”

  Akardan operasyon stratejileri eleştirilerine cevap: Terörü kaynağında yok etmeye mecburuz

  En büyük önceliğin şehitlerin kanını yerde bırakmamak ve operasyon bölgelerinde askeri personelin güvenliği olduğunu kaydeden Akar, Mehmetçiğin harekat bölgelerinde kalıcı olma nedenini de belirtti. “Tırnaklarımızla kazıya kazıya ilerledik, o mesafeleri aldık. Temizleye temizleye gittik. Eğer siz orayı bırakır çekilirseniz kar, kış, kıyamet diye. Tekrar teröristler gelir, bu sefer nisanda mayısta tekrar başlayacağız.”

  Akar, Süleymaniye’deki gelişmeler hakkında da konuştu. “Stratejimiz şu; çok açık ve net söylüyoruz. Diyoruz ki kim desteklerse desteklesin. Bizim karşımızdaki teröristlere karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Ve terörist neredeyse, YPG, PKK, DEAŞ neredeyse hedefimiz orası.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow