"Akıllı taksi" uygulaması

Video: "Akıllı taksi" uygulaması

İstanbul Havalimanı'nda akıllı taksi uygulaması başladı. İlk etapta bin 500 taksiye entegre edilen uygulama sayesinde, özellikle turistlerin dolandırılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. CNN TÜRK muhabiri Özgür Deniz Kaya ve kameraman Alper Öztürk'ün haberi.

İstanbul'un yoğun trafiğinde ulaşımı kolaylaştıran mobil uygulamalara bir yenisi daha eklendi. "En taksi" adı verilen uygulama, "İstanbul havalimanı taksiciler kooperatifi" tarafından hayata geçirildi. Ekranların en önemli özelliği İngilizce ve Arapça dillerinden çağrı merkezine ulaşılabilmesi. Böylece aşırı hız yapan, kaba ve olumsuz davranış sergileyen sürücüler, anında şikayet edilebiliyor.

Mobil uygulama, yolcu tarafından telefona indiriliyor. Ticari taksilerde kurulu sistem, yolcuyu en yakındaki boş taksiye yönlendiriyor. Harita üzerinden takip edilen taksinin plakası, sürücünün ismi ve ne kadar uzaklıkta olduğu görülebiliyor. Yol tarifine gerek kalmadan, harita üzerinden gidilecek nokta ve alternatif rotalar seçilebiliyor. Otoyol ve köprü ücretleri de taksimetre ücretine otomatik dahil ediliyor. Yolculuk sonrasında ise sürücü puanlanıyor.


Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, "Korsan uygulamaları ile baş etmenin en güzel yanı kendinizi geliştirmek, hatanızı bulup düzeltmek" dedi.


Taksiciler de uygulamadan memnun.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS