Son Dakika

Akıllı telefon kullanım yaşı 3'e düştü

A A

27.11.2021 - 21:19

Akıllı telefonlan teknolojiler hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Özellikle de gençler ve çocuklar için. Yapılan bir araştırma ise akıllı telefon kullanım yaşının 3'e düştüğünü ortaya koydu. CNN TÜRK muhabiri Sema Akbulut ve kameraman Mehmet Bulut, detayları Psikiyatrist Dr. Onur Okan Demirci ile konuştu.

Almanya'da yapılan araştırma, telefon kullanma yaşının 3'e kadar düştüğünü gözler önüne serdi. Psikiyatrist Dr. Onur Okan Demirci, "İnsanlardaki stres ve kaygı seviyelerinin çok yükselmesi, tahammül sınırlarının düşmesi ile birlikte, insanlar hem kendi ilişkilerinde hem de çocuklarına olan tahammül sınırları giderek azaldı. Çocuklara tahammül edemedikleri için susturabilmek için çocukların ellerine teknolojik cihazlar verdiler" dedi.

ÇOCUĞUNUZA İYİLİK Mİ YOKSA KÖTÜLÜK MÜ YAPIYORSUNUZ?

Ailelerin yemek yemeye oturması için çocukların ellerine verdikleri akıllı cihazlar ile özellikle küçük yaşlardaki çocuklar erken tanıştı. Ve teknoloji hayatlarına böylelikle girmiş oldu. Uzmanlara göre ise bu durum ilerleyen yaşlarda çocuklar için sorun olacak. Psikiyatrist Dr. Onur Okan Demirci, "Normalde rol model olarak görmesi gereken ebeveynlerini bir kenara bırakıp artık teknolojik dünyada kendilerine rol model seçmeye başlayacaklar. Ne gibi influencer dünyası gibi veya orada sosyal medya fenomeni olan insanlar gibi kendilerine rol model edinmeye başlayacaklar. Ve ebeveyn otoriterleri giderek sarsılmaya başlayacak" diye konuştu.