hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aldatıcı kampanyaya karşı uyarı!

  Ticaret Bakanlığı, kasım ayının gelmesiyle birlikte yoğunlaşan indirim kampanyaları ile ilgili uyardı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "İndirimli satış kampanyalarında mağduriyet yaşanmaması için uyarıyoruz" ifadeleri kullanıldı. Bu kapsamda hem tüketicinin hem de satıcının dikkat etmesi gereken hususlar da tek tek sıralandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kasım ayıyla birlikte yoğunlaşan o kampanyalara karşı Ticaret Bakanlığı uyardı. Örneğin bu indirimlerden yararlanmak isterken indirimden önceki fiyatla indirimli fiyatın karşılaştırılması önem taşıyor. Ayrıca internet üzerinden yapılacak alışverişlerde sitenin güvenilirliğinin sorgulanması gerekiyor ve ödeme yapmadan önce tüketiciye iletilen ön bilgilerin ayrıntılı okunması bir diğer önlem sayılıyor.

  Bakanlıktan yapılan açıklamada indirimli satış kampanya ve uygulamalarında bulunan satıcıların uyması gereken noktalara da dikkat çekildi. İndirimli olarak satışa sunulan mal veya hizmetin miktarı sınırlı ise bu miktarın açık ve anlaşılır bir biçimde belirtilmesi gerekiyor.

  Ürünlerde ne kadar indirim uygulanacağı hususlarında anlam karışıklığına yol açarak, tüketicileri yanıltabilecek veya gerçekte olduğundan daha fazla indirim uygulanıyormuş izlenimi oluşturacak ifadelere yer verilmemesi gerekiyor.

  Ayrıca, indirimli satışı kapsayan ürünlerin fiyatında indirimin uygulandığı tarihten önceki 30 gün içinde uygulanan en düşük fiyatın esas alınması da uyarılar arasında görünüyor.

  Bakanlık tüketicilerin, aldatıcı ve yanıltıcı indirimli satış uygulamaları ile karşılaşmaları halinde, bakanlık bünyesindeki Reklam Kurulu'na başvurmaları çağrısında da bulunuyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow