Altılı masa adayını Pazartesi duyuracak

Altılı masa adayını Pazartesi duyuracak

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Altılı masa tarafından yapılan toplantının ardından açıklama yapıldı. Açıklamada ortak adayın 6 Mart Pazartesi günü duyurulacağı bildirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Altı muhalefet partisinin oluşturduğu altılı masanın cumhurbaşkanı adayını belirlemek için Saadet Partisi'nin ev sahipliğinde bir araya geldiği toplantı sona erdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti'nin oluşturduğu altılı masa, bugün Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde 12'nci kez toplandı. Saat 14.00 itibarıyla başlayan toplantı, yaklaşık 6 saat sürdü. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, “Millet İttifakı'nı oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz. Genel başkanların partilerinin yetkili kurullarını bilgilendirmeleri sonrası nihai açıklamayı 6 Mart 2023 tarihinde kamuoyu ile paylaşmak üzere Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde tekrar bir araya geleceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

"KILIÇDAROĞLU, AKŞENER'İ NAZİKÇE KESTİRİP ATTI"

6'lı masanın ortak adaylarını 6 Mart Pazartesi günü açıklayacaklarını duyurmasının ardından Hande Fırat edindiği kulis bilgilerini paylaştı. Fırat, "Gültekin Uysal aday olarak Kılıçdaroğlu'nun ismini masaya getirdi. 5 liderden bir sorun çıkmadı. Ancak Meral Akşener 'Partimin aktarmamı istediği şeyler var' diyerek söze başladı. Belediye başkanlarının ismini zikrettiği anda, Kemal Kılıçdaroğlu nazikçe Meral Akşener'in sözünü keserek 2 belediye başkanının görevine devam edeceğini belirtti. Bunun üzerine kararı Meral Akşener genel kurula götüreceğini dile getirdi." ifadelerine yer verdi.

"GERGİN BİR TOPLANTI OLMUŞ"

Gazeteci Zafer Şahin konuya ilişkin açıklamasında, "Gergin bir toplantı olmuş. Meral Akşener'in masaya bazı isimleri getirmeye çalıştığı, Kemal Bey'in bunu engellediği biliniyor. Diğer isimlerden böyle bir karşı çıkma gelmemiş. Sayın Akşener 1 yıl önce aday olmayacağını ifade etmişti. Son günlerde Mansur Yavaş'ın adı gündeme geldi. 48 saat içinde 4 tane canlı yayına katıldı. Görev verilirse aday olurum dedi. Ki Ekrem İmamoğlu bile böyle iddialı bir açıklama yapmamıştı. 2024'te yaklaşan belediye seçimleri için mesaj veriyor. Diyor ki 'Ey Ankaralılar bakın öyle bir belediye başkanınız var ki Cumhurbaşkanlığına bile aday olabilir.' Adayın açıklanacağı gün bazı bakınlıkların da toplantıda kamuoyuna ilan edileceği bilgisi var. İçişleri Bakanlığı'nın İYİ Parti, Adalet, MEB, Dışişleri gibi bakanlıkların CHP'de olacağına dair ciddi kulisler var. Kazan kazan masası haline gelmiş. Herkes istediğini alıyor. Bu deprem gündeminde dahi bu tartışmaları geride bırakamayan bir ittifakın seçmene verdiği mesaj iletişim dili açısından çok doğru bir dil olmamıştır." ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"BİR İSİM ÜSTÜNDE UZLAŞILMAMIŞ DİYE DÜŞÜNÜYORUM"

Katıldığı bir televizyon programında, 6'lı masanın aday açıklamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, "İsimler konuşulmuş ama bir isim üstünde uzlaşılmamış diye düşünüyorum. İsim havuzu oluşmuş olabilir." dedi.

 

Altılı masa adayını Pazartesi duyuracak

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TOPLANTI SONRASI GENEL BAŞKANLARDAN İLK AÇIKLAMALAR

6'lı Masa toplantısı sonrası masadaki siyasi partilerin genel başkanları sosyal medya hesaplarından teşekkür mesajı yayımladı.

Bugünkü toplantının ev sahibi Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Karamollaoğlu, paylaşımında "Ortak bir anlayışla mutabakata vardığımız değerli genel başkanların her birine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "'Birlik ve beraberlik; ölümden başka her şeyi yener.' Toplantımıza ev sahipliği yapan Sayın Temel Karamollaoğlu başta olmak üzere tüm genel başkanlara teşekkür ederim" dedi.

'ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN'

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Ülkemiz için hayırlı olsun. Toplantımıza ev sahipliği yapan Sayın Temel Karamollaoğlu başta olmak üzere tüm genel başkanlara teşekkür ediyorum" ifadelerinde bulundu. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda ortak anlayışa ulaştık. Bu süreci ilk günden bugüne büyük bir gayretle yürüten başta ev sahibimiz sayın Temel Karamollaoğlu olmak üzere tüm genel başkanlara teşekkür ediyorum" dedi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da yaptığı açıklamada şu ifadeyi kullandı:

"Aziz Memleketimizde her bir vatandaşımız için huzuru, refahı, adalet ve demokrasiyi üretme kararlılığı, 'devlet' olma bilinci ve kazanmak inancı ile ortak bir iradeye sahibiz."

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber