"Altılı masa" ilk turu tamamladı! Ortak cumhurbaşkanı adayı vurgusu yapıldı

"Altılı masa" ilk turu tamamladı! Ortak cumhurbaşkanı adayı vurgusu yapıldı

Altılı masa buluşmalarının ilk turunun son toplantısı yapıldı. Sonrasında yapılan yazılı açıklamada, ilk kez ortak cumhurbaşkanı adayı vurgusu yapıldı. Peki altı lider o görüşmede neler konuştu? Detaylar CNN TÜRK Muhabiri Melike Görür'ün haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Altılı masa buluşmalarında ilk tur tamamlandı. Liderler, Saadet Partisi'nin ev sahipliğinde toplandı. Toplantı tam 7 saat sürdü. Sonrasında yapılan yazılı açıklamada, ilk kez "ortak cumhurbaşkanı adayı" vurgusu yapıldı. Birlikteliğin seçim öncesi, seçim dönemi, seçim günü ve seçim sonrası gibi tüm süreçlerde devam edileceğinin altı çizildi.

 

PEKİ ALTILI MASADA ORTAK ADAYLIĞA DAİR NE KONUŞULDU?

Edinilen bilgilere göre, seçim öncesinde ve seçim sürecinde hem adaylık konusunda hem de vaatler konusunda altı siyasi partiye yönelik yıpratıcı politikalar olabileceği ve partilerin buna karşı yapacağı hazırlıklar ele alındı. "Güvenilir bir dil kullanılması" vurgusu yapıldı. Partiler arası fikir ayrılıkları da altılı masada gündeme geldi ve "Bu durumu krize dönüştürmemeliyiz” denildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Altılı masanın üzerinde en fazla durduğu gündem başlıkları ise düzensiz göç ve ekonomi oldu. Genel başkanlar Bu iki başlıkta çözüm önerileri raporlanmalı ve seçime kadar sıklıkla gündeme getirilmeli görüşünde uzlaştı.

Toplantıda diğer buluşma 2 Ekim'de CHP'de olacak. İkinci tur görüşmelerinin daha sıkı aralıklarla ve yoğun geçeceği belirtildi. Altı partinin kurmayı İkinci turda vatandaşın beklentilerine yanıt verecek somut adımlar konusunda daha net açıklamalar yapma kararı da aldı. Altılı masanın iktidara gelmesi halinde, yetkilerin paylaştırılması, liderlerin konumu gibi başlıklar netleşecek. Atanacak bürokratların nitelikleri de taslak halinde ortaya çıkarılacak.

İkinci turda adayın ismi ve geçiş sürecinin yol haritasının belirlenmesi de beklentiler arasında.