Altılı masanın adayı kim olacak?

Altılı masanın adayı kim olacak?

Altılı masada kulak çekme polemiği henüz sonlanmamışken, İyi Parti lideri Meral Akşener'den dikkat çeken bir adaylık çıkışı geldi. Akşener, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ya da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun altılı masa'nın adayı olacağına yönelik iddialara ilişkin konuştu. “İki arkadaşımızdan biri aday gösterilirse biz 'hayır' demeyeceğiz” dedi. Altılı masaya HDP’den ise ortak aday çağrısı da geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gözler altılı masa'nın cumhurbaşkanı adayının ne zaman açıklanacağında. Bu süreçte İyi Parti lideri Akşener’den dikkat çeken bir açıklama geldi.

Habertürk Televizyonu’na konuşan Akşener “Yavaş ya da İmamoğlu’na hayır demeyiz” vurgusu yaparak “Aleni bir biçimde bunu ben altılı masanın mensuplarına da söylemiştim. Eğer bu masada iki arkadaşımızdan biri aday gösterilirse biz hayır demeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

İyi Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olması halinde kazanamaması konusunda endişelerinin olduğunu söylemiş, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’da Akşener’e seslenerek “kulak çekme” çağrısı yapmıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bir yandan bu tartışmalar devam ederken Akşener’in çıkışı gözleri bir kez daha altılı masaya çevirdi. Sadece İyi Parti cephesinden değil, HDP’den de dikkat çeken açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bir internet haber sitesine konuşan HDP’li Garo Paylan, “Ortak aday fikrinde buluşursak birinci turda en az %60 oyla kazanacağımızı iddia ediyoruz” dedi.

Paylan, “Bir cumhurbaşkanı adayı belirleyecekse, yol haritası konusunda en azından önerilerini ortaya koyup, uzlaşıp HDP’nin önerileri ile müzakere etmesi gerektiğini düşünüyoruz.” vurgusu yaptı ve '' İyi Parti'den haz etmiyoruz ama bağrımıza taş basıyoruz.” diye de ekledi.

Şimdi gözler masanın bir sonraki toplantısına çevriydi.

İçişleri Bakanlığı: “1 örgüt mensubu daha teslim oldu”

İçişleri Bakanlığı: “1 örgüt mensubu daha teslim oldu”