hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İmamoğlu ve Yavaş istifa edecek mi? Belediye başkanlarına görev Anayasa'ya uygun mu?

  Altılı masanın adayı kadar tartışılan bir diğer başlık da cumhurbaşkanı yardımcılığı oldu. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş için getirilen formül çok sayıda soru işaretine neden oldu. İmamoğlu ve Yavaş görevlerini bırakacak mı? Detaylar Kanal D Haber'den Merve Kılıçoğlu Toprak ve Arda Sevimli'nin haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı, İmamoğlu ve Yavaş da cumhurbaşkanı yardımcıları olarak duyuruldu ama o formül tartışmaları da beraberinde getirdi.

  Ali Babacan, görevlendirme için yerel seçim sonrasını işaret etti ama CHP'liler de masanın diğer ortakları da henüz bilmiyor uygun zamanı. Peki istifa etmeden yapılacak atama anayasaya uygun mu?

  İmamoğlu ve Yavaş istifa edecek mi Belediye başkanlarına görev Anayasaya uygun mu

  Masadaki formüllerden biri, Belediye Kanunu'nda başkanların vekalet vermesine ilişkin maddeye ek yapılması. O formüle göre; belediye meclis üyelerinden birine verilecek vekaleten atama yetkisiyle bu sorunun aşılması planlanıyor. Ancak kanuni düzenlemeye daha sıcak bakıyor ittifak ortakları.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP'li hukukçular, tartışılan o karar için "Yerel seçim öncesi yapılacaksa yasal düzenlemeye ihtiyaç var" diyor. Yani, iki görevi bir arada yürütmek için kanuni düzenleme yapılması gerekiyor. Aksi halde iki belediye başkanı da istifa etmek zorunda kalacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow