Anayasa için uzlaşılan 60 madde neleri içeriyor?

Video: Anayasa için uzlaşılan 60 madde neleri içeriyor?

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin çağrısı üzerine AK Parti yeni anayasa için düğmeye bastı. İktidar partisi kendi taslağını Meclis gündemine getirecek. O taslakta 4 partinin daha önce uzlaştığı 60 madde de olacak. Peki 2011 seçimleri sonrasında kurulan ve 1.5 yıl çalışan Uzlaşma Komisyonunun hazırladığı o 60 madde neleri içeriyor?

Yeni anayasa yeniden gündemde. MHP liderinin çağrısı üzerine Başbakan Binali Yıldırım, "15 yıldır yeni anayasa yeni anayasa. Sakız gibi çiğneniyor. Sayın Bahçeli'nin çağrısını aynen kabul ediyoruz ve diyoruz ki kısa sürede Meclis'e yeni anayasa teklifimizi getireceğiz" sözleriyle AK Parti'nin taslağını Meclise sunacaklarını açıkladı. O taslak için AK Parti'nin hukukçuları 2 gündür yoğun bir mesai yürütüyor.

Daha önce 4 partinin anlaştığı 60 madde taslakta yer alacak. 4 partinin kaleme aldığı 172 maddenin 60'ında görüş birliği oluşurken Başkanlık sistemi, milletvekili dokunulmazlığı, vatandaşlık tanımı, ana dilde eğitim düzenlemesi gibi bir çok kritik başlığı içeren 112 maddede uzlaşı sağlanamamıştı. Uzlaşma sağlanan 60 maddenin 43'ü temel haklar ve hürriyetleri kapsıyor. Nefret suçunun anayasaya girmesi, işkencenin insanlık dışı bir suç olarak sayılması, özel hayatın korunması, haberleşme özgürlüğü gibi başlıklar uzlaşılan 43 madde arasında.

9 madde ise yargı alanını ilgilendiriyor. Asgari ücretten vergi alınmaması, YÖK'te değişiklik, memura siyaset hakkı gibi başlıklar da 60 madde içinde yer alıyor. Ayrıca uzlaşılan maddeler şu ana başlıklarla ilgili:

- Nefret suçu anayasada yer alacak
- İşkence insanlık dışı bir suç olarak sayılacak
- İnsanın maddi ve manevi varlığı korunacak
- Özel hayat ve aile hayatı korunacak
- Konut dokunulmazlığı sağlanacak
- Haberleşme özgürlüğü sağlanacak
- Devlet doğal hayatı ve hayvanları koruyacak
- Hasta tutuklular dışarda tedavi edilecek
- Hakim ve savcı teminatı sağlanacak
- Adli kolluk sistemi kurulacak
- Memura siyaset hakkı verilecek
- YÖK'ün adı da yapısı da değişecek
- Asgari ücretten vergi alınmayacak

AK Parti'nin Meclis'e sunacağı taslağa, 3 partinin hazırladığı 7 maddelik mini anayasa paketinin de dahil edilmesi ve uzlaşılan madde sayısının 67'ye yükseltilmesi planlanıyor. Taslağın 30/40 maddelik bölümü ise sistem değişikliğini içerecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS