hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Anayasa Mahkemesi hükmü geri bırakmayı kaldırdı

  Anayasa Mahkemesi, "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" uygulamasını iptal etti. Böylece 2 yıl veya daha az hapis cezasını öngören suçlarda sanığın 5 yıl denetime tabi tutularak süre sonunda suçu işlememiş gibi sayılması son buldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AYM'DEN İPTAL KARARI

  Yargılamalar sonrasında verilen kararlar arasında yer alan "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" uygulaması iptal edildi. Söz konusu hüküm tarih oldu.

  Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi, "kasten yaralama" ve "görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından açılan bir ceza davasında, "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" uygulamasının anayasaya aykırı olduğunu ileri sürdü. Söz konusu kararın iptali için yüksek mahkemeye başvuruda bulunuldu.

  Anayasa Mahkemesi hükmü geri bırakmayı kaldırdı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başvuruda, uygulama sonucu faillerin cezadan muaf tutulduğu ve mağdurların ikinci kez mağduriyet yaşamasına neden olduğu kaydedildi. Ayrıca "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" uygulamasıyla devletin kişilerin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme şeklindeki yükümlülüğünü yerine getiremediği belirtildi. Bu durumunda anayasanın 17. maddesine aykırı olduğu savunuldu. İptal talebini görüşen Anayasa Mahkemesi ise uygulamayı kaldırma kararı verdi. İptal kararının 1 yıl sonra yürürlüğe girmesi kararlaştırıldı.

  AVUKAT BİLİCİ: AYM'NİN İPTAL KARARI GEÇMİŞE İŞLEMEZ

  Peki, karar geçmişte verilen hükümleri de etkileyecek mi? Avukat Fırat Bilici, "Şu anda HAGB cezası alanlar doğrusu ceza alıp da cezası HAGB'ye çevrilenler hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına çevrilenler hakkında artık bundan sonrası için uygulanabilecek. Yani geriye yürümeyecek. Bundan önce alanları etkileyen bir durum yok. Bu 1 yıl içerisinde de yine hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararları verilebilecek" dedi.

  Anayasa Mahkemesi hükmü geri bırakmayı kaldırdı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avukat Bilici, iptal edilen hükmün tam olmasa da halen kanunda karşılığı olabilecek ceza türünün var olduğunu belirtti. "Cezaların ertelenmesi müessesi hala kanunda var. Ama tabi eş değer değil. Hükmün açıklanması geri bırakılması durumunda kişi hiç cezalandırılmamış gibi oluyordu. Aslında sicilinden siliniyordu. Ama cezanın ertelenmesi sadece cezayı erteleyen bir durum. Cezayı yatmanızı engelliyor. Tam olarak karşılığı değil ama bir nevi karşılığı olabilecek bir durum kanunda var" diye konuştu.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow