hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ankara-Sivas YHT hattında ilk sefer

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı yarın hizmete açılacak. İlk sefere saatler kala Ankara'da Yüksek Hızlı Tren Garı’nda kameraların karşısına geçen Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni hat ile ilgili açıklamalar yaptı. Projenin ilklerinden bahsetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Ankara-Sivas hattını açacağız.” Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı’nın ilk seferine saatler kala geçti kameraların karşısına. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni hat ile ilgili bilgiler verdi. Projenin ilklerinden bahsetti. “Hızlı tren hattında ilk defa yerli ray kullanarak toplam 1.676 km ray serimi yaptık. 138 km beton yol ile tünellerde ilk balastsız yol yani beton yol uygulaması gerçekleştirdik. Proje kapsamında, Sivas’ta yerli ve milli buz önleme ve buz çözme tesisi yaptık.”

  Ankara’da Yüksek Hızlı Tren Garı’nda konuşan Karaismailoğlu, “Yeni hat ile Ankara-Sivas arasındaki mesafenin 603 km’den 405 km’ye düşürüldüğünü vurguladı.

  Ankara-Sivas YHT hattında ilk sefer

  Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Treni’nin hizmete alınması ile birlikte iki il arasındaki 12 saatlik seyahat süresi 2 saate inecek. Karaismailoğlu, “11 ilimize doğrudan, bu illerimize komşu 9 ilimize de dolaylı olmak üzere toplam 20 ilimizdeki ülke nüfusunun yaklaşık %50’sine hızlı tren hizmeti sunacağız” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow