Ankara Somali saldırısını kınadı

Video: Ankara Somali saldırısını kınadı

Somali'nin başkenti Mogadişu'da bomba yüklü araçla gerçekleştirilen ve ikisi Türk 90 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına Ankara'dan üst üste tepki geldi. Meclis Başkanı Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu saldırıyı lanetleyerek, Somali halkına başsalığı dileklerini iletti.

Somali'nin başkenti Mogadişu'da iki Türk'ün de aralarında olduğu 90 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan terör saldırısına Ankara'dan sert tepki verildi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Antalya'da konuştu, saldırıyı kınadı, Somali halkının yanındayız dedi.


Meclis Başkanı Mustafa Şentop, saldırının terörün ne denli insanlık düşmanı bir yöntem olduğunu göstermesi bakımından acil bir uyarı olduğunu belirtti.


efekt


Şentop, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Bu acı olay, Türkiye'nin terörün her türlüsüne karşı yürüttüğü kararlı ve örnek mücadelenin haklılığını bir kez daha ortaya koymaktadır" ifadelerini kullandı.


Açıklama yapan bir diğer isim ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay oldu. Oktay, Türkiye'nin, teröre karşı mücadelede dost ülke Somali'nin yanında olduğunu kaydetti.


AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da "Somali'de onlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan alçak terör saldırısını nefretle kınıyorum. Terör örgütlerini kendi dış politik çıkarlarının taşeronu olarak kullanan emperyalist oyunların karşısında bir ve beraber olacağız" dedi.


İletişim Başkanı Fahrettin Altun da bir açıklama yaparak, terör saldırısını lanetledi. Altun, "Ülkemiz terörle mücadelede Somali'nin yanındadır." ifadelerine mesajında yer verdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da bir mesaj yayımlayarak, Somali halkına en derin taziye dileklerini sunduğunu söyledi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, her zaman Somali'nin yanında olduklarını belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS