Ankara'da şehitler mezarları başında anıldı

Ankara'da şehitler mezarları başında anıldı

15 Temmuz 2016'da, hain darbe girişimi sırasında şehit düşenleri anmak için Ankara'da ilk tören Karşıyaka Mezarlığı'ndaydı. Sabah saatlerindeki törene katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, "Amacımız 15 Temmuz ruhunu canlı tutmak" dedi. Şehitler için ikinci tören Millet Camii'ndeydi. Şehitler için hatm-i şerif töreni düzenlendi. Törene katılan Cumhurbaşkanı, şehitler anısına Kuran'ı Kerim okudu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hiç unutulmayan o acıyı anmak için 15 Temmuz şehitlerinin yanıbaşındaydılar. 15 temmuz'un ikinci yıldönümü etkinliklerinin ilk adresi Karşıyaka Mezarlığı'ndaki şehitlerin mezarlarıydı. TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Savunma Bakanı Hulusi Akar, onları yalnız bırakmadı.

Yıldırım: 15 Temmuz ruhu canlı tutulmalı

2 yıl önce evlatlarını, eşlerini, babalarını yitirenler bir aradaydılar. Önce dualar okundu, ardından mezarlar ziyaret edildi. Meclis Başkanı tek tek ailelerle sohbet etti, ardından kameraların karşısına geçti. "Başında söylediğimiz 15 Temmuz'u unutmayacağız, unutturmayacağız demiştik. Gerek şehit yakınlarımız gerekse milletimizin tamamı, bu dugularla bugünü anıyor. Amacımız 15 Temmuz ruhunu canlı bir şekilde tutumak, 81 milyonun kadeşliğini, birliğini, beraberliğini daim kılmaktır" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Millet Camii'nde hatm-i şerif töreni

Karşıyaka Mezarlığı'nın ardından 15 Temmuz şehitlerini anmak için ikinci adres Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Millet Camii oldu. Şehitler için Millet Camii'nde hatm-i şerif töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Binali Yıldırım, bakanlar, şehit yakınları katıldı.

Cumhurbaşkanı'ndan şehitler için dua

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitler için Ali İmran Suresi 193. Ayet'i okudu.

Millet Camiin'de anma töreni Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın duası ile sona erdi.