Yeni askerlik sistemi nasıl olacak, bedelli askerlik kalıcı hale mi geliyor?

Video: Yeni askerlik sistemi nasıl olacak, bedelli askerlik kalıcı hale mi geliyor?
'Tek tip askerlik' ya da resmi adıyla yeni askerlik sistemi ile ilgili detayları CNN TÜRK Ankara temsilcisi Dicle Canova değerlendirdi. Ankara'daki tanzim satış rakamları, tek tip askerlik düzenlemesi ve bedelli askerliğin kalıcı olup olmayacağı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Canova, süreçle ilgili son gelişmeleri aktardı.

'Tek tip askerlik' ya da resmi adıyla yeni askerlik sistemi ile ilgili detayları CNN TÜRK Ankara temsilcisi Dicle Canova değerlendirdi. Ankara'daki tanzim satış rakamları, tek tip askerlik düzenlemesi ve bedelli askerliğin kalıcı olup olmayacağı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Canova, süreçle ilgili son gelişmeleri aktardı.

CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan Parametre programına Ankara'dan bağlanan CNN TÜRK Ankara temsilcisi Dicle Canova, başkentteki tanzim satış rakamları ve mecliste konuşulan tek tip askerlik düzenlemesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Canova şunları söyledi: 

Rakamlara düzenleme geldi

Tanzim satışlardan üreticiler de memnun tüketiciler de memnun. İlk başladığında üreticiden alının fiyatın da altında ürünler satılıyordu. Dün itibariyle bu fiyatlarda bir toparlanma olduğunu gözlemledik. Üretici de fiyatları düşürmeye başladı. Hem belediye yetkilileri hem de tarım kredi kooperatif yetkilileri bu yönde bilgi veriyorlar. Yani ilk günlerde özellikle patlıcan, domates ve soğan gibi ürünler üreticiden biraz daha yüksek fiyatla alınıyordu ve o fiyatın altında halka satışı gerçekleşmişti. Şimdi ise üreticiden alınan fiyatta da ciddi bir düşüş olduğu yetkililerden gelen bilgiler arasında.

Seçimden sonra devam edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün esnafla buluştu ve çok önemli mesajlar verdi. “Esnafın ekmeğiyle oynamıyoruz, bizim amacımız esnafa rakip olmak değil” diyen Cumhurbaşkanı, “Milletin ekmeğiyle oynayanlara ders vermeye çalışıyoruz” dedi. Erdoğan, Seçim sonrası esnafın da görüşü alınarak belediye tanzim satışıyla alakalı yeni bir yol haritasının uygulanacağının mesajını verdi. Oluşan spekülatif fiyatların önüne geçmek için uygulanması gereken tek yöntem olan tanzim satışlarla alakalı 2,5 aylık bir süre hedeflendi. Seçimden sonra bu konuyla alakalı yapısal düzenlemeler de beraberinde gelecek. Bu mesele topraktan başlayarak her kademede çözümlenmeye çalışılacak. Bir takım önlemler alınacak. O önlemlerden biri hal yasası olacak. Perakende yasasında düzenlemeler görünüyor. Diğer yandan da üreticinin talepleri de dikkate alınacak.

 Temizlik ve bakliyat ürünleri de satılacak

Cumhurbaşkanı temizlik ve bakliyat ürünleri de devreye girebilir demişti. Bu ürünlerin de tanzim satış noktalarında satışa sunulması planlanıyor. Hatta buna çok az kaldı diyebiliriz. Bugün-yarın bu ürünleri o noktalarda görebiliriz. Edindiğim bilgilere göre dün yetkililer bir araya geldi. Nohut ile mercimeğin tanzim satış noktalarında piyasadaki fiyatın %40 altında satılması için anlamaya varıldı. Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, dün yapılan toplantıda 2018 yılında bakliyat üretiminde mercimekte %43 nohutta %34 olmak üzere ciddi miktarda artış olduğunu dile getirdi. Güldal, maliyetlerdeki azalma ve üretimdeki artış ve verimliliğin artmasıyla bu piyasada ciddi miktarda bir canlanmanın olduğunu dile getirdi. Güldal aynı zamanda, ürettiğimiz bakliyatların hiç biri ithal değildir diye de ekledi.

 Ankara’da tanzim satış noktaları artmaya başladı

İlk gün Ankara’da 15 tanzim satış noktası vardı şu an ise bu sayı 20-22 civarı. Bunların dışında bugün Ankara Kızılay Meydanı’nda büyük bir tanzim satış çadırı kurulduğunun da bilgisini verelim. Ankaralı vatandaşın da tanzim satış noktalarına ilgisi büyük. Başkentte ilk gün 65, ikinci gün 85, üçüncü gün ise 90-95 ton arası sebze satışı olmuş.

 Kuyruk tartışması büyüyor

Ana muhalefet partisi CHP, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İnönü zamanındaki kuyrukları eleştirmesini hatırlatarak “Bugün kendisi sebze kuyrukları yarattı” ifadesini kullanıyor ama dün canlı yayında konuğum olan Mahir Ünal, bu kuyrukların İnönü dönemindeki kuyruklarla bir ilgisi olmadığını savundu. “O dönem yokluktan kuyruk vardı. İnsanlar kısıtlı gelen malları alabilmek için kuyruğa giriyorlardı. Bu kuyruklarda bir kısıtlama yok aksine fiyat düşürülerek daha uyguna bir satış söz konusu” dedi. Bu kuyruk meselesinin büyümemesi ve insanların uzun süre kuyruklarda beklemesini engellemek için bir E-Tanzim durumu da gündemde. PTT AVM üzerinden sanal ortamda internet aracılığıyla da bu tanzim satışlarına yakın zamanda başlanacak.  

Yeni askerlik sistemi nasıl olacak?

Tek tip askerlik, seçim sonrası öncelikli düzenlemeler arasında yer alacak gibi duruyor. Orada da bir kaç formül var, henüz netleşmedi. Çalışmalar devam ediyor ve düzenlemeler yapılıyor. Taslak üzerinde değişikliğe gidiliyor. Ankara'da kulislere yansıyan bir formül var. Bedelli askerliğin kalıcı hale gelmesi üzerinde duruluyor. 1 aylık temel eğitim olarak bedelli askerlik bundan sonra kalıcı hale gelebilir. Daha uzun askerlik yapmak istemeyenler, belirlenecek bedeli ödeyerek 1 ay temel eğitim alabilecek. Bedelli askerlik yapmayacaklar içinse biraz eğitim durum kriter olacak gibi duruyor. Lise, üniversite mezunu olup olmama durumlarına göre askerlik süreleri kademelendirilecek gibi duruyor. Mesela üniversite mezunları için 2 veya 3 aylık bir askerlikten söz ediliyor. 2 yıllık okul bitirenler için 4 ay olabilir deniyor. Lise mezunları için 6 veya 9 ayık bir süreden bahsediliyor. Lise altı mezunlar için ise 9 ile 12 ay gibi bir süreden bahsediliyor. Profesyonel askerlik yapmak isteyenler içinde bir imkan tanınacak. Komutanının referansının alınması durumunda üç yıl sözleşmeli asker olacak ve bu üç yılın sonunda girdiği sınavlara başarılı olanlar kadroya alınıp profesyonel asker olabilecek gibi bir çalışma söz konusu. Ancak birkaç formül var. Konu ile ilgili epey mesafe alındı ama henüz netleşen bir şey yok. Netleştiği zaman da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. Tabi tüm bunlar seçimden sonra olacak. 

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS