Antalya'da 45 günlük sınırlamanın faturası ağır oldu

Video: Antalya'da 45 günlük sınırlamanın faturası ağır oldu

Rusya'nın salgın sürecini neden göstererek Türkiye'ye uçuşları 45 günlüğüne durdurması, turizm sektörünü vurdu. Salgın nedeniyle zorlanan işletmeciler kararı üzüntüyle karşıladı. Akdeniz ve Ege'de otelciler kararın iptal edilmesini umuyor.

"SEKTÖRDE MATEM HAVASI ESİYOR"

Rusya'dan gelecek uçuşlar askıya alındı, sezon öncesi alınan karar turizmcileri vurdu. Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, "1 milyon turistin geldiği mayıs ayını tamamen alıp götürdüğü bir sürece denk gelmesi, işin sağlık boyutunun dışında olduğunu gösteriyor. Matem havası esiyor diyebilirim. Özellikle başta Antalya olmak üzere sahil şeridini Avrupa'nın da olmadığı bir dönemde çok etkileyecektir" dedi.

"1,5 MİLYAR DOLAR GELİR KAYBI VAR"

Rus hükümetinin Türkiye ile uçuşları 45 günlüğüne durdurması turizmcileri endişelendirdi. 15 Nisan-1 Haziran tarihlerinde uçuşların yapılmayacak olması, özellikle Antalya'da işletmecileri kara kara düşündürüyor. Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz, "Bugün bin dolar ortalamayla hesap edersen 1 buçuk milyon paket satılmış olsaydı, 1 buçuk milyar dolar. Böyle bir gelir kaybından bahsediyoruz turizm adına" ifadelerini kullandı.

"SÜRPRİZ OLDU, UMARIZ KARAR YENİDEN DEĞERLENDİRİLİR"

Yalnızca Akdeniz'de değil, Ege sahillerinde de endişe hakim. Muğla ve Aydın'da sezonun açılmasına sayılı günler kala Rusya'nın aldığı karar sektörde olumsuz bir hava estiriyor. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Tacettin Özden, "Sürpriz oldu, beklemiyorduk böyle bir şeyi. Rus uçakları inmeye başlamıştı. Umarız bu konu yeniden değerlendirilir" şeklinde konuştu.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS