Arızalı ve kullanılmış 4 bin 260 adet hard diski satamadan yakalandılar

Arızalı ve kullanılmış 4 bin 260 adet hard diski satamadan yakalandılar

İstanbul'da kullanılmış ve arızalı olan hard diskleri sıfır ürünmüş gibi piyasaya sürmeye hazırlanan şebekeye operasyon düzenlendi. Operasyonda  piyasa değeri yaklaşık 8 milyon 300 bin lira olan 4 bin 260 adet  hard disk ele geçirildi. Detayları CNN TÜRK muhabiri Samet Güner aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kullanılmış ve arızalı ürünleri "sıfır ürün" etiketiyle piyasaya sürmeyi amaçlıyorlardı. Dolandırıcıların vurgun planı, gümrük muhafaza ekipleri tarafından engellendi.

Hard diskler Çin'den uçak ile Bulgaristan'a, oradan da karayolu ile Türkiye’ye getirildi. Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri tarafından şüpheli bulunan kargo takibe alındı. İstanbul Atatürk Havalimanı Kargo Gümrük Müdürlüğü'ne getirilen ve piyasa değeri yaklaşık 8 milyon 300 bin lira olan 4 bin 260 adet bilgisayar parçasına el konuldu. Sıfır ürün olarak beyan edilen, incelenmeleri için TÜBİTAK'a gönderilen parçaların kullanılmış ve ayıplı ürün oldukları tespit edildi. Ürünler ile ilgili gözaltına alınan iki şüphelinin emniyetteki işlemleri devam ediyor.