hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Asgari ücrette 4'üncü toplantı olacak mı? Bakan Bilgin'den açıklama geldi

  Üç görüşmeden uzlaşma çıkmaması sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den açıklama geldi. Bakan Bilgin, asgari ücretle ilgili olarak 4. toplantı ne zaman olur sorusuna, "Henüz belli değil. Maalesef dünkü toplantıda sonuçlanmadı, görüşmeler devam ediyor" yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "Bugün asgari ücret açıklaması olur mu?" sorusuna "Beklemeye devam" cevabını verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Asgari ücrete ilişkin görüşmeler devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 4. toplantısının ne zaman yapılacağının henüz belli olmadığını açıkladı.

  Bakan Bilgin asgari ücret görüşmelerine ilişkin olarak "Tarih henüz belli değil, görüşmeler devam ediyor" dedi.

  Son toplantı dün gerçekleşmiş ve masada bir uzlaşı çıkmamıştı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay "40 senedir araştırma yapılıyor. Yoksulluk, açlık bununla ilgili. Uzman arkadaşlarımız çalışma yapıyorlar. Ayın 1'inde açlık sınırı 7785 lira, yoksulluk 10 bin lira. Türk-İş'in teklifi 9 bin lira" dedi.

  SÜREÇ NASIL DEVAM EDECEK?

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı 7 Aralık’ta, ikincisi 14 Aralık’ta yapılmıştı. Üçüncü toplantı için ise ilk olarak 21 Aralık tarihi öngörülmüş ancak tarih 20 Aralık’a (dün) alınmıştı. Komisyon görüşmelerde işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) hükümeti ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsil ediyor. Komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın çağrısıyla her an toplanabiliyor. Daha önce komisyon dışında, Bakanların tarafların başkanlarıyla veya Cumhurbaşkanı’nın tarafların üst yöneticilerini iknasıyla da görüşmelerde sonuca ulaşılmıştı. Asgari ücret, şu anda bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRET SORUSUNA YANIT

  TRT Haber'de yer alan bilgiye göre AK Parti grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "Bugün asgari ücret açıklaması olur mu?" sorusuna, "Beklemeye devam" yanıtını verdi.

  "YARIN ASGARİ ÜCRETİ AÇIKLAYACAĞIZ"

  Bu açıklamalardan dakikalar sonra AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Asgari ücret ve gündemimizdeki diğer başlıkları da kısa sürede hal yoluna koyacağız büyük ihtimalle yarın asgari ücret konusunu da bakanımla bugün görüşmeleri yapmak suretiyle açıklayıp yoluna koymuş olacağız" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow