Asitli saldırıya rekor tazminat | Video

Asitli saldırıya rekor tazminat | Video

Yaklaşık 5 yıl önce, Ataşehir'de bir restorandayken eşinin yeğenine asit atarak yakan Cihan Araçman'a açılan tazminat davasında karar çıktı. Mahkeme, sanık Araçman'ın 5 milyon 330 bin lira maddi ve manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yeğeninin yüzüne asit atarak yakmıştı. 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Cihan Araçman, aynı zamanda rekor tazminata mahkum edildi.

Olay İstanbul - Ataşehir'de 17 Ekim 2015 tarihinde yaşandı. Cihan Araçman, lüks bir restorandayken, restoranın oyun alanında bulunan eşinin 3 yaşındaki yeğeninin yanına gidip yüzüne asit attı.

Araçman tutuklandı. Olaya ilişkin bilirkişi raporu hazırlandı. Küçük çocuğun yüzündeki yanıklar nedeniyle göz kapaklarını ve ağzını açıp kapatamadığı, Hayatı boyunca başkasının yardımına muhtaç olduğu vurgulandı. Saldırgan Cihan Araçman 12 yıl hapse mahkum edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öte yandan raporda küçük çocuk için toplam 3 milyon 246 bin 179 lira tazminat ödemesi gerektiği de kaydedilmişti. Mahkeme de küçük çocuğun eğitim giderleri ve tedavi masrafları için ayrı bir hesaplama yapılması gerektiğine karar verip yeni bir rapor istemişti.

Asitli saldırgan hakkında açılan tazminat davası da sonuçlandı. Mahkeme 4 milyon 770 bin 379 lira maddi tazminatın haksız fiil tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte mağdur çocuk için vekaleten annesi Işıl Güven'e verilmesine karar verdi. Manevi tazminatın da kabulü ile Araçman'ın mağdura 500 bin lira, annesine de 60 bin lira ödemesine karar verildi. Cihan Araçman toplamda 5 milyon 330 bin 379 lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

Ayrıca kararda Cihan Araçman'ın emlak konut yatırım ortaklığı ve şirketlerine müzekkere yazılarak adına kayıtlı gayrimenkullerinde tedbirinin devam edeceğine, bu konuda yazı yazılmasına karar verdi.