Ata tohumu na herkes ulaşacak

Video: Ata tohumu na herkes ulaşacak

Domatesten, buğdaya kadar türkiye'nin dört bir yanından genetiği değiştirilmemiş sağlıklı tohumlar toplandı ve Ata tohumu projesi kapsamında korumaya alındı. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu 2020 yılından itibaren isteyen vatandaşlara Ata tohumları ile üretilen ürünlerin fidelerinin verilebileceğini söyledi. Saraçoğlu nasıl beslenilmesi gerektiğine ilişikin de önemli açıklamalar yaptı.

Bir süre önce önemli bir projenin adımı atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da öncülüğünde Ata tohumu projesi başlatıldı. Türkiye'nin dört bir yanından köylüden, çiftçiden çeyiz sandıklarında korudukları tohumlara kadar Ata tohumları toplandı.


Tüm bu ürünler ve dahasının, geçmişi çok eskilere dayanan ve genetiği değiştirilmemiş sağlıklı tohumları yani Ata tohumları koruma altına alınıp çoğaltılma çalışmaları başladı. Projedeki önemli isimler arasında olan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu 2020 yılından itibaren de tüm Türkiyenin sofrasına gelebilsin diye isteyen vatandaşlara Ata tohumları ile üretilen ürünlerin fidelerinin verilebileceğini anlattı.


Saraçoğlu hayvanları da korumamız lazım dedi. Genetiği ile oynanmamış türlerin devamının önemine de dikkat çekti.


Saraçoğlu Çocukların beslenme alışkanlıklarında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili ise velilere seslendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS