Atık sularda uyuşturucu analiz edilecek

Video: Atık sularda uyuşturucu analiz edilecek

18 ilin atık sularında uyuşturucu izi aranacak. Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile İçişleri Bakanlığı arasındaki imzalanan işbirliği protokolü ile illerin uyuşturucu haritası çıkarılacak ve uyuşturucu ile daha etkin mücadele edilecek.

Uyuşturucu ile mücadelede bilimsel yöntemlerin kullanım alanı artırılıyor. İçişleri Bakanlığı'yla Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında imzalanan "Atık sularda uyuşturucu madde analizi" işbirliği protokolü ile illerin uyuşturucu haritaları çıkarılacak.


Analiz çalışmaları İstanbul ve Çukurova üniversitelerinin katkılarıyla 18 ilde yapılıyor. Elde edilen verilerin doğru işlenmesiyle yasadışı madde tüketimi ile ilgili bölge ve suç profili oluşturma, etkin üretim ve tüketim bölgelerini tespit etme, önleme ve bilinçlendirme faaliyetlerinin daha etkin ve verimli yapılabilmesi amaçlanıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucuyla mücadeleye ilişkin bu yılın son verilerini de paylaştı.


Bakan Süleyman Soylu uyuşturucu ile mücadele ve kadına karşı şiddetin önlenmesinde etkin bir mücadele yöntemi olarak geliştirdikleri "KADES" ve "Uyuma" isimli cep telefonlarına indirilen acil durum uygulamalarına da değindi. Emine Bulut cinayetinin ardından 3 günde uygulamanın 100 binin üzerinde indirildiğini de belirtti, ve uygulamaları herkesin kullanması çağrısını yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS