Atina’ya navtex uyarısı

Atina’ya navtex uyarısı

Yunanistan’ın Ege Denizi’nde gayri askeri statüdeki adaları silahlandırmasına Türkiye'den tepki üstüne tepki geliyor. Milli Güvenlik Kurulu açıklamasındaki uyarının ardından bu kez de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yayımlanan navtex mesajları ile Atina'ya tepki gösterildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunanistan’ın Ege’deki tahrikleri. Gayri askeri statüdeki adaları silahlandırması, uluslararası hukuku ihlal eden adımlarına Ankara tepkili. MGK bildirisinde de yapılan uyarıların ardından bu kez de navtex mesajları yayımlandı. Atina bir kez daha uyarıldı.

Yılın son Milli Güvenlik Kurulu toplantısında Yunanistan’a ayrı bir parantez açılmış, gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılması başta olmak üzere, uluslararası hukuku ve antlaşmaları ihlal eden faaliyetlerine bir an evvel son vermesinin beklendiği vurgulanmıştı. Toplantı sonrasında navtex yani denizcilere duyuru mesajları yayınlanarak uluslararası hukukun ihlal edildiği belirtildi.4 Aralık tarihli navtex mesajında, Gökçeada’nın yakınındaki Semadirek Adası’nın 1923 yılında imzalanan Lozan Barış Anlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsünün ihlal edildiği vurgulanırken, 7 Aralık tarihli navtex mesajında ise Muğla şehrinin karşısında yer alan İleki ve Herke Adası’nın 1947 tarihli Paris Barış Anlaşması’nın ihlal edildiğine dikkat çekildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamıTürk Deniz Kuvvetleri tarafından yayımlanan ve Ege ile Akdeniz’deki denizcilere yönelik bir başka navtex mesajında ise Yunanistan’ın Ege Denizi’nde uluslararası hukuka aykırı uygulamaları ile denizcilerin hayatını tehlikeye attığı vurgulandı. Türk Deniz Kuvvetleri ve sahil güvenlik birimlerinin denizlerde can güvenliğinin korunması, seyir serbestisinin korunması ve Yunan sahil güvenliğinin denizdeki hukuka aykırı faaliyetlerinin engellenmesi için hazır bulunduğu belirtildi.

Yunan Savunma Bakanı: Akar ile mesajlaşıyoruz

Yunan Savunma Bakanı: Akar ile mesajlaşıyoruz