Bakan Dendias: Yunanistan, alanını genişletiyor | Video

Video: Bakan Dendias: Yunanistan, alanını genişletiyor | Video

Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmeler 25 Ocak'ta İstanbul'da yapılacak. Görüşmeler öncesinde Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten ılımlı mesaj geldi. Miçotakis, 2021'de Türkiye ile ilişkilerin daha iyi bir düzeye geleceğine inandığını söyledi.

Ege ve Doğu Akdeniz'de, deniz yetki alanlarıyla ilgili Ankara ile Atina hattında yaşanan gerilim, iki ülkenin 25 Ocak'ta İstanbul'da istikşafi görüşmelere başlanacağının açıklanmasıyla durulmuşa benziyor.

Görüşmeler öncesinde Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'den Türkiye ile ilgili açıklamalar geldi.

Türk-Yunan ilişkilerinin 2021 yılında 2020 yılına oranla daha iyi bir düzeye geleceğine inandığını söyleyen Miçotakis, "Görüşmelerin başlatılmasını en başından beri arzu ediyorduk. Türkiye ile oturup konuşmak, hiç konuşmamaktan çok daha iyidir. Türkiye ile aramızdaki Ege ve şimdi de Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarının belirlenmesini amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.

Yunanistan ile İtalya, Atina’nın İyon Denizi’nde kara sularını 12 mile çıkarması durumunda izlenecek yol haritasını da içeren Münhasır Ekonomik Bölge Sınırlandırma Anlaşmasını Haziran ayında imzalamıştı. Benzer bir mutabakat için Arnavutluk ile yapılan pazarlıklarsa devam ediyor.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bununla ilgili konuştu.

İyon Denizi’ndeki karasularını 6 milden 12’ye çıkarmalarıyla ülke yüzölçümününün 13 bin kilometrekare artacağını öne sürdü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS