None

Bakan Karaismailoğlu: Hayal edilemeyen projeyi yaptık

A A

13.05.2022 - 21:23 | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

Türkiye'nin deniz dolgusu üzerine yapılan ikinci havalimanı açılıyor. Açılışa saatler kala kentte heyecan dorukta. Havalimanı yapılırken Rize'nin birçok değerinden de esinlenildi. Çalışmaların önderlerinden biri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, CNN TÜRK'e konuştu.

Her şey en ince ayrıntısıyla hesaplandı. Karadeniz'in engebeli coğrafyasında sanat eseri gibi işlendi. CNN TÜRK'e konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "20 yıl öncesinden farklı bir Türkiye var artık. Bütün dünyanın gıpta ile baktığı ve yapılamaz denilen, hayal edilen, düşünülen bütün projeleri bir bir gerçekleştiriyoruz. Güçlü bir kadro ve güçlü bir Türkiye'nin bir taşında emeğimiz olmasının haklı gururunu arkadaşlarımızla birlikte yaşıyoruz. Denize dolgu havalimanı dünyada sayılı projelerden biri" dedi.

Dolgu zemin üzerine yapılan havalimanı Türkiye'de 2'nci, dünyada ise 5'inci sırada. Havalimanı Artvin merkeze 125 kilometre, Hopa'ya 54, Rize'ye ise 34 kilometre uzaklıkta. Havalimanı yapılırken Rize'nin birçok değerinden de esinlenildi. Bölgenin simgesi olan çay, havalimanında da unutulmadı. Havalimanının kontrol merkezi çay bardağı şeklinde yapıldı. 

Bakan Adil Karaismailoğlu havalimanının özelliklerini de anlattı. "Yıllık 3 milyon yolcu kapasitesi var. İhtiyaç olursa genişlemeye müsait, daha fazla yolcu kapasitesine ulaşılabilir" diye konuştu.

Üstelik bu yeni havalimanı bir de hava hudut noktası. Yani daimi olarak uluslararası giriş ve çıkışlara açık.

Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacak.