hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan Koca'dan ‘aşı’ açıklaması

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı karşıtlığının mantıklı hiçbir yanı olmadığını vurguladı. Türkiye'de çocukluk çağı aşılarının yüzde 95 oranında yaptırıldığına dikkati çekti. Bakan Koca, koronavirüsün mevsimsel gribe dönüşebileceğini de ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "AŞI KARŞITLIĞININ MANTIKLI YANI YOK"

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Aşı karşıtlığı konusu en son bize yakıştırılabilir. Türkiye, çocukluk çağı aşılarında, %95’in üzerinde, aşılama oranına sahip. Tüm süreçleri bilim kurulları ile birlikte yürütüyoruz. Aşı karşıtlığının mantıklı hiçbir yanı yoktur. Bizim de aşıya karşı olmak gibi bir durumumuz asla söz konusu olamaz. Bazı açıklamalarımın hekim ve bilim insanlarına yönelik olduğuna dair yorumlar yapanlar oldu. Onları hedef göstermekle itham ettiler. Açıklamamdan böyle bir sonuç çıkarılması kesinlikle mümkün değil" ifadelerini kullandı.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgın dönemindeki gibi bir koronavirüs aşısı programı yürütülmeyeceğini açıklamıştı. Bu açıklamalarının ardından, aşı karşıtlığı ile suçlanan Bakan Koca’ya yaşanan tartışmalar soruldu. Açıklamalarının hekimleri korumak amacı taşıdığının altını çizen Koca, vatandaşları çocukluk çağı aşılarını yaptırmaya davet etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Koca’ya ilerleyen dönemlerde grip aşılarının koronavirüse karşı koruyucu olma ihtimali de soruldu.

  Koca, grip aşısı tanımlanan kişilerin aşı olması gerektiğini belirterek, “Covid-19 mevsimsel hale geldiğinde grip aşısındaki mevsimsel suşlara ilave edilerek mevsimsel grip aşısı şekline dönebilir” cevabını verdi ve “Mevsimsel hale gelmesi önümüzdeki süreçte gerçekleşebilir” dedi.

  Koca, Gaziantep Şehir Hastanesi’nin hasta kabulüne başladığının altını çizerek, “Böylelikle 22. şehir hastanemiz açılmış oldu. Bir iki hafta içerisinde İzmir Şehir Hastanemizde de hasta kabulüne başlayacağız. İnşaatı devam edenlerle birlikte toplam 37'ye yakın şehir hastanemiz tamamlanmış olacak” ifadelerini kullandı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow