Bakan Varank yerli aşıdaki son durumu paylaştı | Video

Bakan Varank yerli aşıdaki son durumu paylaştı | Video

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı harekete geçti. ''Pfizer/BionTech aşısının Türkiye'de de üretim tesisi kurulabilir mi?'' diye görüşmeler planlanıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Ekonomi Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu'nun ziyaretinde detayları paylaştı. Bakan bir yandan da yerli aşıda gelinen son noktayı paylaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin Yönetim Kurulu'nun ziyaretinde detayları paylaştı. Bakan ABD'li Pfizer ile birlikte aşı geliştiren Türk bilim insanı ve BionTech'in CEO'su Uğur Şahin ile Mart ayından bu yana görüşmeler yapıldığını açıkladı. Tübitak Başkanı da bu konuları görüşmek üzere yakın bir tarihte Almanya yolcusu.

Varank yerli aşıda gelinen son durumu da, "Bizim hocalarımızın 3 tanesi aslında şu anda faz bir yani insan çalışması yapacak aşamadalar. Bunların ürünlerinin üretileceği tesislerde 3 tane özel sektör firmamız Sağlık Bakanlığından GMP denilen dünya standartlarında üretim yapabilecek sertifikaları aldılar. Hatta bir hoca pilot üretimlerini tamamladı. Şu anda başvuruları Sağlık Bakanlığı'na yaptılar. Onay aldıkları anda faz bir insan çalışmalarına başlayacaklar." ifadeleriyle paylaştı.