hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakanlık: Hatalı ücret belirlenmesi söz konusu değil

  2020 yılında Avrasya Tüneli'ni kullanan araçlar fazla ücret mi ödedi? Sayıştay raporunun yayınlanmasının ardından gündeme gelen bu iddiaya ilişkin Ulaştırma Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlık hesaplama yapılırken sözleşmeye uyulduğunu duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sayıştay'ın denetim raporlarına dayandırılan ve hatalı döviz kuru nedeniyle Avrasya Tüneli'nden geçen araçlardan 2020 Şubat-Haziran döneminde fazla ücret alındığı haberlerine ilişkin Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı açıklama yaptı.

  Sayıştay raporunda döviz kuru hesaplama yönteminin 2017 uygulamaları ile 2020 yılındaki uygulamalarının farklı olduğu, bu farklı uygulama nedeniyle 2020 yılında geçiş ücretinin fazla ödendiğine işaret edilmişti.

  Bakanlık "Hatalı ücret belirlenmesi söz konusu değil" dedi. Tünelin yap işlet devret modeli ile işletildiğini hatırlatan bakanlık, "Her yıl ocak ayının ikinci günündeki döviz kuruna göre geçiş ücretinin belirlendiğini vurguladı.

  "2020 yılı için de aynı kural uygulanmıştır. Sayıştay denetçisinin yazdığı şekilde 31 Aralık kurunun alınması sözleşmeye aykırıdır. Fazla tahsilat yapılan bir ücret belirlenmesi asla söz konusu olmamıştır ve olmayacaktır" denildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow