Barış Pınarı Harekatı'nın hedefi ne?

Video: Barış Pınarı Harekatı'nın hedefi ne?

Barış Pınarı Harekatı havadan ve karadan başladı. Tel Abyad ve Resulayn'daki terör hedefleri vuruluyor. Yapılan müdahalenin temelindeyse güvenli bölge konusunda verilen sözlerin tutulmaması yatıyor.

SINIR TERÖRDEN ARINSIN DİYE DÜĞMEYE BASILDI


Sınır hattı terörden temizlensin. Tehdit ortadan kalksın diye planlandı. Türk askeri bölgeyi hem havadan hem karadan ateş altına aldı.


Terör örgütü PKK/YPG, asker, sivil ayırt etmeksizin yaklaşık 40 bin kişiyi hayattan kopardı. Örgüt birçok ülkenin terör listesinde yer alıyor. YPG ve PKK'nın aynı oluşum olduğu, uluslararası kuruluşların metinlerinde de defalarca yer aldı. Bölgeden gelen bilgilere göre, özellikle ABD tarafından DEAŞ'la savaştığı gerekçesiyle örgüte sağlanan silahlar bölgedeki huzuru kaçırdı. Örgüt silahlarını birçok kez masum insanlara çevirdi. İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre YPG, 12 yaşındaki çocukları asker yaparak uluslararası hukuku da ihlal etti.


FIRAT KALKANI, ZEYTİN DALI VE BARIŞ PINARI


Türkiye Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla, 4 bin kilometrekarelik alan DEAŞ ve PYD/YPG teröründen temizlendi. Ancak son yıllarda PYD, Türkiye için büyük risk oluşturmaya başladı. Suriye'de 220'den fazla PYD/YPG saldırısı kaydedildi. Bölgeden terörün temizlenmesi ve Suriyeli göçmenlerin ülkelerine dönebilmesi için güvenli bölge projesi ortaya atıldı. ABD ve Türkiye tarafından bir çalışma ekibi oluşturuldu. Ama verilen sözlerin tutulmaması üzerine Türkiye, Barış Pınarı Harekatı'nı başlattı.


Harekat, BM sözleşmesi 51. maddesine dayanarak türkiye’nin meşru müdafaa hakkına dayandırıldı. Harekatın, Suriye’nin toprak bütünlüğü korunarak uluslararası hukuk temelinde yürütüleceği açıklandı.


Harekatla birlikte, terörden temizlenen güvenli bölgeye Suriyelilerin dönmesi amaçlanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS