Başörtülü kadınlara saldırmıştı, 11 yıl 9 aya kadar hapsi isteniyor

Video: Başörtülü kadınlara saldırmıştı, 11 yıl 9 aya kadar hapsi isteniyor

Karaköy'de 2 başörtülü kadına saldıran Semahat Yolcu'ya verilen cezada hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmişti. İtiraz üzerine bu kadar kaldırıldı, yolcu hakkında 11 yıl 9 aya kadar hapis cezası istendi. CNN TÜRK muhabiri Ceylan Sever'in haberi.

Karaköy’de 15 Kasım 2019’da Semahat Yolcu, iki başörtülü kadına saldırdığı iddiasıyla 4 ayrı suçtan 2 yıl 9 ay 17 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Üst mahkeme ise itiraz üzerine, Yolcu’nun daha önce de benzer bir eylemden dolayı yargılandığı gerekçesiyle kararı kaldırdı.

İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mütaalasını açıklayan savcı: “İnanç hürriyetinden kaynaklanan yaşam tarzına ilişkin tercihlere müdahale etme suçu oluşmuştur. Sanığın inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme, birden fazla kişiye tek bir fiil ile hakaret, birden fazla kişiye tek bir fiil ile tehdit ve basit yaralama suçlarını işlediği anlaşılmıştır” dedi.

ŞİZOFRENİ TEDAVİSİ GÖRDÜM

Sanık Semahat Yolcu ise mütalaaya karşı şunları söyledi:

“Psikolojik rahatsızlığım var, şizofren ve duygu durum bozukluğu teşhisi kondu. Fetullahçı Terör Örgütü ile ilgili kafamda bir şeyler kurmuştum. Sadece kendi kendime söylene söylene gidiyordum. O an karşımdaki kişinin de kim olduğu çok önemli değildi. Başı açık birisi de olabilirdi. Hafif dokundum. Daha önceki olayda başı açık biriyle oldu. Kesinlikle inanç hürriyetine saygısızlığım yoktur. Hayatım boyunca da olmadı. Hastalığımın etkisiyle yaptım. Pişmanım, özür diliyorum.”

Mahkeme, duruşmaya gelmeyen iki mağdur hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS