hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bayram sonrası halde ve marketlerde son durum ne?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Bayramda hal kapalıydı. Bazı meyve ve sebzeler market raflarında bulunamadı. Bayram döneminde kapalı olan Bayrampaşa Hali yeniden açıldı. Peki bayram sonrası sebze ve meyve fiyatları nasıl? CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Doğukan Yıldırım'ın halden markete fiyatları mercek altına aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  9 günlük bayram tatilinde marketlerde kimi raflar boş kaldı. Vatandaşlar sebze ve meyvede sıkıntı yaşadı. Bayram tatili bitti, hal yeniden canlandı.

  TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu konuyla ilgili, “Tatili 9 güne çıkarınca insanlar tarlaya gitmediler, hala mal gelmedi bunun yanı sıra pazarlar kurulmadı” ifadelerini kullandı.

  Peki bayram sonrası meyve sebzede fiyatlar değişti mi?

  Domates ve biberde bayram döneminde kısa süreli bir tedarik sıkıntısı yaşandı, o nedenle fiyatı geriledi örneğin domatesin fiyatı 20 liraydı ancak şu anda 12 lira. Biber de şu an halde 13 lira.

  Bayram sonrası halde ve marketlerde son durum ne

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ağaoğlu ayrıca, “Market raflarına şimdi bakıyorum bütün çeşitler gelmiş. Patlıcan 12.95, sakız kabağı, dolmalık biber 19.95 lira. Soğan 9.95 lira, gayet de kaliteli soğanlar. Patates 17.95, erik hala 50 lira, kiraz 50 lira bir ara daha fazla yükselmişti” şeklinde konuştu.

  Öte yandan fahiş fiyata karşı uzmanlar "hal kayıt künyesi" uygulamasını öneriyor. “Hal kayıt künyesini açıyorum ve ben buradaki künyeyi okutuveriyorum. Ve açıldı. Tüketici bu şekilde kontrolünü kendi yapabilir.”

  Sıradaki Haber adv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow