Bayram sonrası TBMM gündemi: Yeni askerlik sistemi, yargı reformu...

Video: Bayram sonrası TBMM gündemi: Yeni askerlik sistemi, yargı reformu...

Türkiye Büyük Millet Meclisi bayram sonrası yoğun mesaisine kaldığı yerden devam edecek. 11 Haziran Salı günü çalışmalarına başlayacak olan mecliste bedelli askerliği sürekli hale getiren yeni askerlik sistemine ilişkin yasa teklifi ile yeni açıklanan yargı reformu ile ilgili kanuni düzenlemeler gündemine gelecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Ramazan bayramı sonrası yoğun mesai yapacak. Bayramdan sonra bedelli askerliği sürekli hale getiren yasa teklifi ile yeni açıklanan yargı reformu ile ilgili kanuni düzenlemeler meclis gündemine gelecek.


Genel Kurul bayram tatilinin ardından çalışmalarına 11 Haziran Salı günü, 'Askerlik Kanunu´nda değişiklik öngören yasa teklifinin görüşmeleri ile başlayacak.
Aynı gün AK Parti kapalı grup toplantısı gerçekleştirerek, teklifte ele alınacak maddeleri gözden geçirecek.


Siyasi partilerin ortak kararıyla görüşmeleri ertelenen kanun teklifi, bedelli askerliği kalıcı hale getiriyor. 11 Haziran’da görüşülecek teklif, askerlik süresini de 12 aydan 6 aya düşürüyor. AK Parti, askerlik kanunu ile ilgili muhalefet partilerinin önerileri ve eleştirileri doğrultusunda müzakereleri Genel Kurul´da yapacak.


Askerlik kanunu, Genel Kurul´da görüşülürken, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 'Yargı Reformu Paketi´nin kanuni düzenlemeleri de meclise sevk edilecek.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile gündeme gelen ceza infaz düzenlemesinin de bu pakette yer alması öngörülüyor. Buna göre çalışma bir af niteliğinde değil, Şartlı salıverilme ve Denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.


Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.


Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.


Meclis´te teklif haline gelecek olan düzenlemelerin, komisyon görüşmelerine başlanacak.


Meclis'te Hayvan Hakları Yasası ile ilgili yeni bir düzenleme üzerindeki çalışmalar da sürüyor. Ön hazırlığı yapılan düzenlemeye ilişkin çalışmalar da mecliste devam edecek.


Bayramdan sonra 10 gün çalışacak olan meclis 23 Haziran İstanbul Seçimleri nedeniyle çalışmalarına Temmuz başına kadar ara vermeyi planlıyor. 2 Temmuz´da yeniden çalışmaya başlayacak olan mecliste, komisyon görüşmeleri tamamlanan yargı paketi ile ilgili düzenlemelerin görüşülmesi bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS