Bayram yaklaşırken, uzmanlar merdiven altı ürünlere karşı uyarıyor

Bayram yaklaşırken, uzmanlar merdiven altı ürünlere karşı uyarıyor

Ramazan Bayramına sayılı gün kala, şeker ve çikolata alışverişi de hızlandı. Bu yıl tam kapanmaya denk gelen bayram için alışverişin büyük bölümünün onlıne olarak yapılması beklenirken, uzmanlar merdiven altı üretime karşı tüketiciyi uyardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ramazan Bayramı yaklaşırken, ikramların vazgeçilmezi şeker ve çikolata alışverişi de artmaya başladı. Üstelik bu yılki alışverişin önemli kısmı onlıne olarak, yani internet üzerinden yapılacak. Ancak uzmanlar, sağlığı tehdit eden merdiven altı üretime karşı tüketiciyi uyardı.

Çikolata ve şeker alışverişinin büyük bölümünün marketler ve internet üzerinden yapılacağını belirten uzmanlar, güvenilir markaların tercih edilmesi gerektiğini kaydetti.

Bayramı fırsat bilen dolandırıcıların taklit ve merdiven altı üretimle sağlığı tehlikeye attığının altını çizen uzmanlar, bu tür sahte ürünlerin ayırt edilebilmesinin mümkün olduğuna dikkat çekti.

Uzmanlara göre tüketici, çikolata ve şeker alışverişi yaparken ambalajsız, üreticisi bilinmeyen ürünlerden uzak durmalı. Kilogram fiyatı 40 TL’nin altında olan çikolatanın taklit veya kalitesiz olma olasılığı taşıdığına vurgu yapan uzmanlar, üzerinde "kokolin veya kakao kaplı" yazan ürünlerin de gerçek çikolata olmadığını hatırlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fiyatı piyasadaki muadillerinin çok altında olan ürünlere şüpheyle yaklaşılması gerektiği vurgulanırken, gerçek çikolatanın ağızda kolay eridiği ve asla damakta yağ tabakası bırakmadığı belirtildi.

Merdiven altı şeker üretiminde de genellikle sağlığa zararlı kimyasalların kullanıldığına dikkat çeken uzmanlar, özellikle rengi matlaşmış ürünlerden uzak durulması çağrısı yaptı.

Bayram ikramlarının bir başka klasiği lokumun sahtesinin anlaşılması ise çok daha kolay. Uzmanlara göre kaliteli ve taze lokum, üzerine baskı uygulandığında yayılmıyor ve baskı kalktığında eski haline dönüyor.

Ayrıca lokumun iki yandan çekildiğinde lastik gibi uzamaması ve ellere yapışmaması gerektiğini belirten uzmanlar, aksi özellikler gösteren ürünlerin kesinlikle tüketilmemesi uyarısında bulundu.