Bebekler plastikle doğuyor! | Video

Bebekler plastikle doğuyor! | Video

İtalya'da bir araştırma yapıldı. Araştırmaya göre; anne karnındaki bebekleri sarmalayan plasentanın içinde ilk kez mikroplastik parçalar bulundu. Uzmanlara göre bu durum oldukça kaygı verici. Zira bu bulgu bebeğin ileriki dönemlerinde sağlık problemlerine yol açabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Anne karnındaki bebekleri sarmalayan, anne ile bebek arasında besin ve oksijenin alışverişini sağlayan yapı olan plasentada ilk kez mikroplastik parçacıklar bulundu.

İtalya'da yapılan araştırmada 6 hamile kadının plasentası incelendi. Araştırma sonucunda, 4 kadının plasentasında 12 mikroplastik parçacık tespit edildi. Araştırmaya göre annenin hamilelik sırasında solunum yolu veya tükettiği gıdalar ile bazı mikroplastik parçaların plasentaya ulaştığı belirlendi. Bulgular endişe verici. Öyle ki, plasentada bulunan maddenin ambalaj, boya ve kozmetik gibi ürünlerden kaynaklanabileceği belirtiliyor.

Hamile kadınlara uyarıda bulunan Dr. Arzu Bebek, bu süre içerisinde annelerin plastik bardak, tabak vb ürünlerin yanı sıra, makyajla da aralarına mesafe koymalarını gerektiğini söylüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ekim ayında yapılan bir başka araştırmada, bebeklerin mama şişelerinden günde milyonlarca plastik parçacık yuttukları tespit edilmişti.