Bedelli askerlik yapanlar kıdem tazminatı alabilir mi? İşte uzman yorumu

Video: Bedelli askerlik yapanlar kıdem tazminatı alabilir mi? İşte uzman yorumu

Bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanmak için işinden ayrılan kişi kıdem tazminatına hak kazanır mı? Bu konuda Adana ve İstanbul mahkemelerinden iki farklı karar çıktı. Peki, hukukçular bu tartışmayı nasıl yorumluyor? Bedelli askerlik yapanlar işten çıkarsa kıdem tazminatı alabiliyor mu? CNN TÜRK Avukat-Arabulucu Tuğçe Torun'a sordu. İşte detaylar...

2019 yılında çıkan bedeli Askerlik düzenlemesinden yararlanmak için işinden ayrılan kişinin kıdem tazminatı alma hakkı var mı? Adana ve İstanbul'da iki ayrı mahkemeden iki farklı karar geldi. Biri 'Kıdem tazminatı alma hakkı vardır.' dedi, diğeri 'Yoktur.' dedi. Bu da tartışmaya neden oldu. 

"SON YASAYA GÖRE İSTİFADA BU HAK DOĞMUYOR"

26 Temmuz 2019'da yürürlüğe giren bedelli askerlik düzenlemesi, bedelli askerlik yapacak çalışanın 21 gün boyunca izinli sayılacağını öngörüyor. Bu nedenle de hukukçular, kanunun yürürlüğe girdiği tarihi işaret ediyor. Avukat Tuğçe Torun da kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılan iş akdi fesihlerinde kıdem tazminatı hakkının olmayacağı görüşünde. Yani bedelli askerlik gerekçesiyle işten ayrılıp tazminat almak son çıkan yasaya göre mümkün değil. 

Peki Adana ve İstanbul mahkemelerinden çıkan iki farklı karar da bölge adliye mahkemeleri tarafından onanırsa karışıklık nasıl giderilebilir? Avukat Tuğçe Torun, "Böyle bir durumda aleyhine karar çıkan işçi yeniden yargılama talebinde bulunabilir ve bu karışıklığın giderilmesini isteyebilir, Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilir" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS