Belediyede usulsüzlük davası

Video: Belediyede usulsüzlük davası

İstanbul-Şişli Belediyesi'nin CHP'li eski yönetimiyle ilgili bir ihbar sonrası yeni soruşturma başlatıldı. O ihbara göre belediyenin eski yönetimi tarafından HDP'nin kullanımı için usulsüz şekilde araç tahsis edildi.

2014-2015 arasında Şişli Belediye Başkanlığınca kuruma ait araçların HDP İkinci bölgedeki seçim çalışmaları için parti kullanımına tahsis edildiği iddia edildi. Söz konusu iddialar belediyedeki bir çalışanın ihbarıyla ortaya çıktı.

Soruşturmada, mevzuata aykırı düzenlenen ihalenin yapıldığını gösterir bilgiler de elektronik kamu alımları platformu sorgulamasında bulunamadı. İhbar üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

İçişleri Bakanlığı, savcılık talebi üzerine belediyenin en üst amiri sıfatı taşıyan Hayri İnönü, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Karabulut, Ulaşım Hizmetleri Müdürü olarak görev yapan Murat Dündar ve Fen İşleri Müdürü Osman Çolak hakkında soruşturma izni verdi.

Taraflar hakkında verilen izin sonrası duruma itiraz etti. Danıştay 1. Dairesi tarafların itirazlarının reddine karar verirken, Hayri İnönü'nün itirazı kabul edildi.

Öte yandan soruşturmada Murat Dündar ile Osman Çolak'ın, 20 Haziran günü asfaltlama çalışmalarında kullanılmak üzere 9 bin 40 ton asfaltın nakliyesi için 2 TIR ve 5 kamyonun hizmet alımı yoluyla karşılanması işi kapsamındaki araçları ihale amacı doğrultusunda kullanmayarak görevlerini kötüye kullandıkları ortaya çıktı.

Soruşturmada, belediyede Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Hasan Karabulut'un söz konusu araçların ihale amacı doğrultusunda kullanılması konusunda kontrol ve denetim görevini yerine getirmeyerek görevini kötüye kullandığı anlatıldı. 3 şüpheli hakkında altı aydan iki yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS