hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bombacı terörist ifadesinde ne dedi?

  KAYNAKCNN TÜRK

  İstanbul İstiklal Caddesi'ne bombayı bırakan terörist ifadesinde önemli detaylar paylaştı. Saldırı emrini PKK/YPG terör örgütü içerisinde sözde üst düzey olarak istihbarat biriminde faaliyet yürüten Hacı kod adlı teröristin verdiğini söyledi. Ayrıca saldırıya ilişkin kritik bir isim daha gözaltına alındı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bombalı saldırıyı gerçekleştiren terörist ifadesinde yeni bilgiler verdi. Terör ağı genişledi. Terör örgütü pazar günü İstiklal Caddesinde sivilleri hedef aldı. Bombalı saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti, 81 kişi de yaralandı. Edirne üzerinden yurtdışına kaçma hazırlığında olan terörist Ehlem El Beşir patlamadan 10 saat sonra yakalandı. Teröristin Taksim’e gelişi ve bombayı bıraktığı anlara ilişkin görüntüler kameralara yansıdı.

  El Beşir, ifadesinde Suriye'nin Münbiç bölgesinde PKK/YPG terör örgütü içerisinde sözde üst düzey olarak istihbarat biriminde faaliyet yürüten hacı kod adlı terörist tarafından talimatlandırıldığını söyledi. Münbiç'te 2 ay kaldığını ve daha sonra Afrin-İdlib üzerinden Türkiye’ye geçtiğini ifade etti.

  Ayrıca emniyet ekipleri, bombacı teröristle irtibatlı olanları yakalanma çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda "Hüsam" kod adlı bir teröristin, El Beşir ve beraberindekilerle hareket edip, saldırının hazırlıkları sırasında onlara yardım ettiği belirlendi. Patlamanın ardından başlatılan operasyonda yakalanamayan teröristin Suriye’ye kaçtığı tespit edildi.

  Bunun üzerine Azez kentinde operasyon düzenlendi. Patlamadan bir yıl önce İstanbul’a geldiği ortaya çıkan Hüsam kod adlı terörist Azez'de gözaltına alındı. Böylece saldırıya ilişkin gözaltına alınanların sayısı 51'e yükseldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, “Terörist 15.17 gibi taksime geliyor. Peki onu kim bırakıyor? Korsan taksici Yasir. Yasir ve Bilal Hasan isimli kişi. Taksime yakın bir noktada bırakıyor. Birincisi Bilal Hasan bu soruşturmada kritik isim. İşin organizatörü, işi koordine eden kişi o.” ifadelerini kullandı.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow