Bor madeninden dezenfektan üretildi

Video: Bor madeninden dezenfektan üretildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı ulusal bor araştırma enstitüsü de harekete geçti. Borlu el dezenfektanı üretildi. Henüz seri üretime geçilmedi ama Cumhurbaşkanı'na da denemesi için bir numune gönederildi. CNN TÜRK Muhabiri Gülşen Coşkun ve Kameraman Melih Baytürk'ün haberi.

Koronavirüsün yayılmasına karşı el dezenfektanına talep arttı.. Cumhurbaşkanı talimat verdi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü de harekete geçti. Enstitüdeki kimyager, fizikçi ve biyologlar bor madeninden yerli ve milli el dezenfektanını üretti. Borlu el dezenfektanı içeriğinden dolayı ellerin fazla kuruyup yıpranmasını da önlüyor.

Borlu el dezenfektanının AR-GE yani araştırma geliştirme aşaması tamam. Şimdi sıra seri üretime geçilmesinde. Onu da Eti Maden yapacak. Tarih net değil ama en kısa sürede raflara gelmesi hedefleniyor.

Sadece dezenfektan değil. Ulusal Bor Araştırma Enstitüsünde sağlık alanında önemli ürünlerin de AR-GE çalışması tamamlandı. Onların başında da başta şeker hastalarının yaraları olmak üzere açık yaraları daha kısa sürede tedavi için kullanılan yara süngeri var.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS