SON DAKİKA | Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı | Video

Video: SON DAKİKA | Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı | Video

Türkiye müjde ile ilgili son dakika gelişmelerine kilitlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkesin merakla beklediği müjdeyi açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj Gemimiz 20 Temmuz 2020'de başladığı Tuna 1 Kuyusu sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlediği toplantıda kamuoyunun merakla beklediği "müjdeye" ilişkin açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Ülkemiz için tarihi bir öneme sahip müjdeyi paylaşmak üzere buradayız. Enerji, kalkınmanın temel unsuru olmanın yanında milli bağımsızlığın tesisinde de büyük öneme sahiptir. Doğu Akdeniz'de oynanan onca oyunun gerisinde de enerji kaynaklarının paylaşımı kavgası vardır. Bir damla petrolü oluk oluk akan insan kanından daha değerli gören gayri insani küresel düzen hala hükümranlığını sürdürmektedir.

Rabbim bize bambaşka bir yerde, hem de görülmedik zenginlikte bir kapı açtı. Sondaj ve sismik araştırma çalışmalarımızda en küçük bir dışa bağımlılığımız söz konusu değildir. Bugünkü sevinci bize yaşatan Fatih'in yanında, Yavuz ve Kanuni sondaj gemilerimizle dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına dahil olduk.

TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK DOĞALGAZ KEŞFİ

Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj Gemimiz 20 Temmuz 2020'de başladığı Tuna 1 Kuyusu sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda. Bu operasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirdik. Kuyudan elde edilen veriler, aynı bölgede yeni doğalgaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır. Şimdi hemen tespit kuyuları açmaya başlayacak ardından üretim konseptini belirleyip inşaat ve yapım işlerine geçeceğiz. Doğalgazın yüzeye çıkartılması ve sisteme aktarılması işlemleriyle birlikte bu kaynaktan fiilen istifade etmeye başlayacağız. Sakarya gaz sahasıyla bismillah dedik. Allah'ın izniyle devamı da gelecek. Ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız. Sakarya Gaz Sahası'ndaki keşiften sonra artık önümüzde çok daha aydınlık bir yol olduğuna inanıyoruz.

İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz'den de bekliyoruz. Fatih ve Yavuz gemilerimiz vasıtasıyla Akdeniz ve Karadeniz'de bugüne kadar 9 derin deniz sondajı gerçekleştirdik. Son sondajda milletimize beklediği müjdeyi verme şerefine nail olduk. Keşifler için söylenen o güzel sözü sondaj faaliyetlerimize uyarlayarak tekrarlamak istiyorum, her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır.

"GELECEK NESİLLERE ÖNEMLİ BİR MİRAS BIRAKACAĞIZ"

Enerjide net ihracatçı konumuna gelene kadar bize durmak, dinlenmek yok. Kimsenin hakkına gözümüzü dikmeden ama kimseye de hakkımızı yedirmeden hedeflerimize doğru yürümeyi sürdüreceğiz. Bugün gelecek nesillere önemli bir miras bırakacağız. AB, Yunanistan'ı şımartıp üzerimize salarken sergilediği çifte standart sebebiyle bir kez daha kendi ilkelerine ihanet ettiğini görmelidir.

BAKAN ALBAYRAK: BÜYÜK BİR ZAFERE İMZA ATMIŞ BULUNMAKTAYIZ

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, yaptığı açıklamada "Zafer ayındayız ve bugün de büyük bir zafere imza atmış bulunmaktayız. Türkiye enerji ve ekonomi alanında tam bağımsızlık adımı attı. Buradaki mevcut keşif ve potansiyelle inşallah ülkemizin gündeminden cari açık konusunu çıkarıp cari fazlayı konuşacağız. Bugün buradaki potansiyelle artık yeni bir döneme giriyoruz. Ne Batı ne Doğu yeni bir eksen oluşturuyoruz" ifadelerini kullandı. 

ENERJİ BAKANI DÖNMEZ: TARİHİ BİR DÖNÜM NOKTASINDAYIZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Bugün ülkemiz için tarihi bir dönüm noktasındayız, yeni dönemde odaklanacağımız esas konu petrol ve doğalgaz olacak. 2 tane önemli gaz kaynağı rezervini kestik, burada işimiz bitmedi. Sondaja devam edeceğiz ve yeni gaz kaynağına ulaşacağız" dedi.

AÇIKLAMA ÖNCESİ TÜM GELİŞMELER

İşte tüm Türkiye'nin beklediği müjde öncesi dakika dakika yaşanan tüm gelişmeler:

14.28: Cumhurbaşkanı Erdoğan, müjdeyi açıklayacağı Dolmabahçe Ofisi'ne geldi.

14.13: Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı sonrası Eyüp Sultan Camii'nden ayrılırken vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından açıklama yapacağı Dolmabahçe'ye doğru hareket etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eyüp Sultan türbesini de ziyaret ederek burada dua etti.

14.00: CNN TÜRK muhabiri Zeynep Karamustafa canlı yayında son durumu anlattı:

"Dolmabahçe'deki çalışmalar tamamlandı. Erdoğan yakın kurmaylarıyla burada olacak. Bize gelen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması ulusa sesleniş konuşması gibi olacak. Erdoğan konuşması sırasında Enerji Bakanı Fatih Dönmez'e de bağlanacak."

13.55: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından paylaştığı mesajında "Yol onun, varlık onun, gerisi hep angarya; Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk, Sakarya!.." ifadelerini kullandı.

13.20: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı için Eyüp Sultan Camii'ne geldi.

13.12: Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Kısıklı'daki konutundan çıktı. Erdoğan cuma namazını kılmak için Eyüpsultan Camii'ne hareket etti.

FUAT OKTAY: BİR RÜYA GERÇEK OLUYOR

13.38: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bugünün Türkiye için önemli bir gün olduğunu belirterek, "Bir rüya gerçek oluyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Twitter'daki hesabından, "Müjdeler olsun, bugün büyük Türkiye için önemli bir gün. Bir rüya gerçek oluyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ülkemizde hamdolsun yeni bir sayfa daha açılıyor" ifadelerini kullandı.

BAKAN ALBAYRAK'TAN HEYECANLANDIRAN PAYLAŞIM

13.05. Hazine ve Maliye Bakanı berat albayrak, Enerji Bakanı Fatih Dönmez ile birlikte bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafta iki bakanın havada olduğu görülüyor. Bakan Albayrak fotoğrafı, 'Haydi Bismillah' mesajı ve Berat AlbayrakMüjdelerOlsun etiketiyle sosyal medya hesabından paylaştı.

ALTUN: BUGÜN BİR MÜJDEMİZ VAR

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını paylaşarak, "Bugün bir müjdemiz var" dedi.

İletişim Başkanı Altun, Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telefonla görüşürken çekilen fotoğrafını paylaşarak, "Memleketimiz için, gelecek nesiller için duyguda biriz, sevinçte biriz, hüzünde biriz. Bugün bir müjdemiz var. Heyecanda biriz" ifadelerini kullandı.

KALIN'DAN, 'MÜJDE' PAYLAŞIMI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından, 'Müjdeye 2 saat kala' notuyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını paylaştı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdağan'ın tarihi açıklamayı yapmasına 2 saat kala Twitter hesabından paylaşım yaptı. Kalın, 'Müjdeye 2 saat kala' notuyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafını paylaştı. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS