"Çete değil, hemşirelik bağı kuvvetli"

"Çete değil, hemşirelik bağı kuvvetli"

İstanbul Beyazıt’ta 1 kişinin öldüğü çatışmanın taraflarından "Korkular Grubu" hakkında iki yıl önce bir ‘suç örgütü/çete’ soruşturması başlatıldığı ortaya çıktı. Ancak o soruşturmanın “suç örgütü değil hemşeri bağı” denilerek sona erdirildiği belirlendi.

İstanbul'un göbeğinde çatıştılar. Yoldan geçen bir kişinin ölümüne neden oldular. Beyazıt'taki iki iş yerinin çalışanlarının birbirine husumetleri nedeniyle kurşun yağdırdığı olayda, biri polis, 6 kişi de yaralandı.

Çatışmanın taraflarından korkular grubuna yönelik, olaydan kısa süre önce verilen bir takipsizlik kararı ise şok etkisi yarattı. Emniyete 2019 yılında korkular ve akrabaları Yeşildağ grubu hakkında şikâyetler yapıldı. İddiaya göre, bu grup Beyazıt’taki dükkanından alışveriş yapmayan turistleri zorluyordu. Hatta bazen müşterileri grup halinde dövüyorlardı.

Şikâyetçiler arasında çatışmanın taraflarından Öztürk ailesi de vardı. Öztürkler başvurularında, “çarşı esnafına baskı yaparak dükkânlarını çok ucuz fiyata alıyorlar. Örgütlü hareket ederek işyerimizi açmamıza izin vermiyorlar” ifadelerini kullandı.

Polis şikâyetler üzerine yaklaşık 20 kişiyi takibe aldı. Şüphelilerin telefonlarını dinledi. Ardından hazırlanan raporda, “organize suç örgütü olduklarına dair somut belge ve bilginin tespit edilemediği, şahısların hemşerilik ve akrabalık bağı ile hareket ettikleri” belirtildi. Savcılık “suç örgütü” suçundan takipsizlik kararı verdi. 23 Mayıs’ta da Beyazıt’taki son çatışma meydana geldi.