Cezaevlerinde koronavirüs önlemleri

Video: Cezaevlerinde koronavirüs önlemleri

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Ceza İnfaz Kurumları’nda da bir dizi önlem alındı. CNN TÜRK muhabiri ceylan sever ile kameraman Güngör Yılmaz’ın haberi.

Koğuşlar, cezaevi araçları, görüş yerleri, her yer dezenfekte ediliyor. Cezaevine gelen yiyecekler bir gün bekletildikten sonra içeri alınıyor.
Memurların maskesiz ve eldivensiz çalışmasına izin verilmiyor Hükümlü ve tutuklular teması en aza indirecek şekilde odalarda izole ediliyor.
Farklı odalarda bulunan mahkumlar birbirleri ile karşılaştırılmıyor. Yeni gelen tutuklu ve hükümlüler 14 gün süreyle ayrı bir bölümde tutuluyor. Koronavirüs belirtisi gösteren mahkumlar anında hastanelere sevk ediliyor. Testlerin negatif çıkması halinde cezaevine geri getiriliyor.

Maltepe Cezaevi'nde görüşler geçici süreliğine yasaklandı. Avukatların da müvekkilleriyle zorunlu haller dışında görüşmesi yasak ama cezaevlerinde sık kullanılan personel ve ziyaretçi girişleri de sürekli dezenfekte ediliyor. Ve cezaevine gelen gıda ürünleri. Acil tüketilmesi gereken gıda maddeleri hariç, kurumlara gelen her malzeme 24 saat süreyle bekletilip, sonra içeri alınıyor.

3 vardiyalı sistemde çalışma sırasını dolduranlar evine giderken,, diğer çalışanlar da görevinin başına geçiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS