hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CHP vekillere yeni sistemi anlatı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  "Genel Kurul'a ara verildiğinde odanıza gitmeyin, oylamalara mutlaka katılın." Bu uyarı CHP grubundan. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te grubunu topladı. Milletvekillerine yeni hükümet sistemi ve yasama faliyetleri konusunda bilgi verildi. Milletvekilleri de sorular yöneltti, en çok merak edilen yeni sistemde Meclis'in etkinliğiydi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kapalı grup toplantısı yapıldı

  Yeni hükümet sistemi anlatıldı, "Cumhurbaşkanı'nın ve Meclis'in yetkileri neler?" sorusuna yanıt verildi. CHP grubu kapalı olarak toplandı. Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlık ettiği toplantıda anayasa hukukçusu olan İbrahim Kaboğlu, yeni sisteme ilişkin detaylı bir sunum yaptı.

  Muharrem İnce: Orada hata yaptım

  Kaboğlu "sistemde gri alanlar var" dedi

  CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre, Kaboğlu sunumda yeni sistemdeki gri alanlara dikkat çekti. Yasa ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleri arasındaki belirsiz ve gri alanların Meclis'in lehine çevrilmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi. Sunumda "Kurumsal muhalefet eksiği, siyasal işleyiş bakımından sistemin demokratik olmayışının başlıca nedenidir." denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mahir Ünal yeni sistemi anlattı

  Yargısal denetim ve AYM'ye başvuru

  Sunumda, Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yoluyla yargısal denetimin işletilebileceği vurgulandı. İçtüzük değişikliğinin de bu bakımdan önemine dikkat çekildi. Kaboğlu, "İçtüzük çalışmaları sırasında kabul edilecek hükümler ile sadece yasama organının işlevinin korunmasına değil, aynı zamanda genel olarak demokratik bir işleyişi sağlamak da önemli" dedi.

  "Meclis'te oylamalara katılın"

  Grup toplantısında milletvekillerine bir de uyarı yapıldı. Meclis aritmetiği bakımından Genel Kurul'daki oylamaların kritik bir hal aldığı, bu nedenle CHP'li vekillerinin oylamalar sırasında mutlaka Genel Kurul'da olmaları istendi. "Oturuma ara verildiğinde odalarınıza gitmeyin" denildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow