CHP vekillere yeni sistemi anlatı

Video: CHP vekillere yeni sistemi anlatı
"<a class="in-news-link" href="/genel-kurul" target="_blank" title="Genel Kurul haberleri">Genel Kurul</a>'a ara verildiğinde odanıza gitmeyin, oylamalara mutlaka katılın." Bu uyarı <a class="in-news-link" href="/chp" target="_blank" title="CHP haberleri">CHP</a> grubundan. CHP lideri <a class="in-news-link" href="/kemal-kilicdaroglu" target="_blank" title="Kemal Kılıçdaroğlu haberleri">Kemal Kılıçdaroğlu</a>, <a class="in-news-link" href="/meclis" target="_blank" title="Meclis haberleri">Meclis</a>'te grubunu topladı. Milletvekillerine yeni hükümet sistemi ve yasama faliyetleri konusunda bilgi verildi. Milletvekilleri de sorular yöneltti, en çok merak edilen yeni sistemde Meclis'in etkinliğiydi.

"Genel Kurul'a ara verildiğinde odanıza gitmeyin, oylamalara mutlaka katılın." Bu uyarı CHP grubundan. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te grubunu topladı. Milletvekillerine yeni hükümet sistemi ve yasama faliyetleri konusunda bilgi verildi. Milletvekilleri de sorular yöneltti, en çok merak edilen yeni sistemde Meclis'in etkinliğiydi.

Kapalı grup toplantısı yapıldı

Yeni hükümet sistemi anlatıldı, "Cumhurbaşkanı'nın ve Meclis'in yetkileri neler?" sorusuna yanıt verildi. CHP grubu kapalı olarak toplandı. Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlık ettiği toplantıda anayasa hukukçusu olan İbrahim Kaboğlu, yeni sisteme ilişkin detaylı bir sunum yaptı.

Kaboğlu "sistemde gri alanlar var" dedi

CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre, Kaboğlu sunumda yeni sistemdeki gri alanlara dikkat çekti. Yasa ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleri arasındaki belirsiz ve gri alanların Meclis'in lehine çevrilmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi. Sunumda "Kurumsal muhalefet eksiği, siyasal işleyiş bakımından sistemin demokratik olmayışının başlıca nedenidir." denildi.

Yargısal denetim ve AYM'ye başvuru

Sunumda, Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yoluyla yargısal denetimin işletilebileceği vurgulandı. İçtüzük değişikliğinin de bu bakımdan önemine dikkat çekildi. Kaboğlu, "İçtüzük çalışmaları sırasında kabul edilecek hükümler ile sadece yasama organının işlevinin korunmasına değil, aynı zamanda genel olarak demokratik bir işleyişi sağlamak da önemli" dedi.

"Meclis'te oylamalara katılın"

Grup toplantısında milletvekillerine bir de uyarı yapıldı. Meclis aritmetiği bakımından Genel Kurul'daki oylamaların kritik bir hal aldığı, bu nedenle CHP'li vekillerinin oylamalar sırasında mutlaka Genel Kurul'da olmaları istendi. "Oturuma ara verildiğinde odalarınıza gitmeyin" denildi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS