Son Dakika

CHP'de içtüzükte değişiklikle amaç muhalefeti güçlendirmek

A A

14.07.2021 - 08:22 Son Güncelleme:

CHP'nin güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmaları sürüyor. Genel merkez, Meclis İçtüzüğü'nde yapılacak değişikliklerle muhalefet hakkını etkili kılmayı amaçlıyor.

Milliyet Gazetesi'nden Mehtap Gökdemir'in haberine göre; CHP güçlendirilmiş parlamenter çağrılarını yaptığı çalışmalarla somutlaştırıyor. Haziran ayının son parti meclisi toplantısında sistemin ana ilkeleri 29 madde halinde açıklanmıştı. İçtüzük hamlesiyle muhalefet hakkının da etkili kılınması hedefleniyor.

CHP'nin hazırladığı "Demokratik Hukuk Devleti İçin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Bağımsız ve Tarafsız Yargı Raporu"nda muhalefet hakkının somut güvencelere kavuşturulması gerektiğine dikkat çekildi. Çalışmalar 10 maddelik "Meclis İçtüzük Hazırlığı" altında değerlendirildi. Raporda genel kurul ve komisyon görüşmelerinin canlı yayınlanması gerektiği vurgulandı.

CHP'nin hazırladığı rapor, içtüzüğün torba yasa uygulamasının kaldırılmasını da öngörüyor. Yazılı ve sözlü soru önergeleri, gensoru, Meclis araştırma ve soruşturma komisyonlarının etkili kılınmasının amaçlandığı çalışmada partilerin, milletvekillerinin söz ve oy hakkını baskı altına almasını engellemeyi de hedefliyor.