hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CHP'de Tanju Özcan'ın disiplin süreci

  CHP Yüksek Disiplin Kurulu, MYK tarafından "uyarılması" talebiyle sevk edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında 4 ay içerisinde karar verecek. Bolu Belediye Başkanı savunmasını sözlü olarak kendisi yapacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Benim bebeğim olmuyor, bana yardımcı olabilir misiniz dedi. Hanımefendi dedim ben size nasıl yardımcı olabilirim o konuda… Meğer kadıncağız tüp bebek tedavisi görmek istiyormuş."  

  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın katıldığı bir programda söylediği bu sözler sonrası gözler CHP'de başlatılan disiplin sürecinde. Peki, o süreç nasıl işleyecek? Karar, CHP Merkez Yönetim Kurulu'nda alınmıştı. MYK'dan sevk yazısının ardından disiplin kurulu devreye girecek. Kurul Özcan'a tebligat çıkaracak. 1 aya kadar süre verilecek. Özcan 1 ay içinde savunmasını yapacak. Kurul eksiklik görürse tekrar Özcan'dan ek savunma da istenebilecek. Toplam disiplin sürecinin 4 ay sürebileceği ifade edildi.

  CHP Disiplin Yönetmeliği'ne göre, kovuşturma kurul halinde yapılabileceği gibi görevlendirilecek bir veya birkaç üye aracılığı ile de yaptırılabilir. Kurul incelemeleri belgeler üzerinde yapar, gerek görürse tanık dinler, delil toplar. Gerekirse, gelişen duruma göre kovuşturmanın genişletilmesine karar verebilir. Yüksek disiplin kurulunda 4 ay içinde karara bağlanmayan disiplin kovuşturması düşer. Eksikliklerin tamamlanması için geçen süre bu sürelerin hesabında dikkate alınmaz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow