CHP'den ilk tepki kılıçdaroğlu'ndan geldi | Video

Video: CHP'den ilk tepki kılıçdaroğlu'ndan geldi | Video

HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP'li Enis Berberoğlu'nun vekillikleri düşürüldü, üç isim de tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yaşananlara tepki gösteren CHP Lideri Kılıçdaroğlu meclisin kararının darbe sürecinin bir sonucu olduğunu ileri sürdü. HDP'li Leyla Güven'se, yaşananlarda CHP'nin de sorumluluğu olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise eleştirilere tepki gösterdi.

Aralarında CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun da bulunduğu 3 ismin milletvekilliğinin düşürülmesi ve tutuklanması siyasetin de gündemindeydi. İlk tepki CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi. Kılıçdaroğlu tepkisini twitterdan duyurdu. "Bu içinde yaşadığımız 20 Temmuz sivil darbe sürecinin bir sonucudur, millet iradesinin yok sayılmasıdır. Adaleti, hakkı ve hukuku sağlamak için demokrasi mücadelesine devam edeceğiz" dedi.

Kararın hemen ardından Enis Berberoğlu CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı yaptı. Karara şaşırmadığını ve kalan 18 aylık cezasını yatmak için cezaevine teslim olacağını açıkladı.

Milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin açıklama yapan Leyla Güven ise "CHP'li bir vekil var. Ama CHP'nin bunda sorumluluğu da var. 2016'da dokunulmazlıkların kaldırılmasında güçlü sesle HDP ile hareket etselerdi" bunlar yaşanmayacaktı" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'sa yapılan eleştirilere sosyal medya hesabından yanıt verdi. "Terörden hüküm giyen kişilerle ilgili mahkeme kararının TBMM’ye bildiriminden rahatsız olanların bu ülkeye ve vatandaşına kazandıracağı hiçbir şey yoktur" dedi. "Siyasi çıkar uğruna terörden ve destekçilerinden medet umanları ne milletimiz ne de tarih affetmeyecektir" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS