CIA Direktörü'nden sır gibi ziyaret

Video: CIA Direktörü'nden sır gibi ziyaret

İlk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştiren CIA Direktörü Mike Pompeo Ankara'ya geldi. Pompeo'yu Esenboğa Havalimanı'nda ABD'nin Ankara Büyükelçiliği görevlileri ile Türk yetkililer karşıladı. CIA Direktörü Pompeo karşılamanın ardından, aprona gelen araçla kargo kapısından çıkarak, havalimanından ayrıldı.

CIA'in yeni direktörü Mike Pompeo sessiz sedasız Ankara'ya geldi. Ne bir açıklama yaptı, ne de görüntü verdi. Göreve gelmesinin üzerinden 20 gün bile geçmeden ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye'ye yaptı.

Pompeo'nun uçağı öğleden sonra Ankara Esenboğa Havalimanına indi. Kendisini ABD'nin Ankara Büyükelçiliği görevlileri ile türk yetkililer karşıladı. Kameralar ancak, havalimanından çıktıktan sonra konvoyu görüntüleyebildi.

Pompeo önce MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile başbaşa görüştü. Sonrasında da Fidan ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin yolunu tuttu. Erdoğan ve Fidan'ın haftalık olağan görüşmesine o da katıldı. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşme masasında iki kritik başlık vardı. İlki FETÖ'nün ABD, Türkiye ve dünya genelindeki yapılanması ve Gülen'in iadesi. Ankara iade beklentisini yineledi. Bu süreçte tutuklama gibi bazı diğer tedbirlerin de alınabileceği, ayrıca idari bazı kararların da alınabileceğine dikkat çekildi.

İkinci kritik konu ise terörle mücadele, en başta da bu çerçevede Suriye'de atılacak adımlardı. Erdoğan ve Trump'ın El Bab ve Rakka'da işbirliği kararı alması sonrası, o işbirliğinin detayları ele alındı. Ankara, El Bab'da ABD öncülüğündeki koalisyondan daha fazla destek beklediğini dile getirdi. YPG'ye verilen destekten duyduğu rahatsızlığı yineledi. Ve El Bab'ın DEAŞ'tan tamamen temizlenmesi sonrası, El Bab'da ÖSO'nun desteklenmesi üzerine kurulu mücadele modelinin, bölge ve koalisyon ülkelerinin de desteği ile Rakka'da da YPG'ye rol verilmeden uygulanabileceğini vurguladı.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS