Çipli kimliğin bile sahtesini yaptılar

Video: Çipli kimliğin bile sahtesini yaptılar

Çipli nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport ve banka çeklerinin sahtelerini yapan çete İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'nın gerçekleştirdiği operasyonda yakalandı. Detaylar CNN TÜRK Deniz Kaya ve kameraman Onur Özel’in haberinde.

İstanbul’un Tuzla ve Ataşehir ilçelerindeki eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda, girilen adreslerde çok sayıda sahte evrak ele geçirildi. Kalpazanlara yapılan operasyonda çipli nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport ve banka çekleri gibi sahte belgeler ele geçirildi.


Peki, yeni çıkan çipli kimlik kartları nasıl kopyalanabildi? Yetkililer başka kalpazanlara yol göstermemek için, yöntemi açıklamıyor sadece kalpazanların kullandıkları makineyi göstermekle yetiniyorlar. 

Sahte belgelerin gerçeğinden nasıl ayırt edileceğine gelince… Cep telefonuna yüklenecek bir uygulamayla, banka çeklerinin üzerindeki QR kodunu kontrol etmek mümkün. Diğer yandan paranın sahte olup olmadığını doğrulamak için, banknotları bankamatikten kendi hesabınıza da yatırabilirsiniz. Bankamatik, sahte banknotları kabul etmeyeceğinden, sahte olduğu kolayca anlaşılacak.

Başka soru da, 3 kalpazanın tutuklandığı operasyon kapsamında, ele geçirilen sahte çipli kimlik kartlarının gerçeğinden nasıl ayırt edileceği? 
Uzmanlar o ayrımı vatandaşın yapmasının mümkün olmadığını, ancak profesyonel bir incelemeyle anlaşılabileceğini söylüyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS